گردشگري بلاروس

6 تير 1391 ساعت 13:19


ایمنی و امنیت
۱- جرائم کوچک و خیابانی نظیر جیب بری و کیف قاپی در سالهای اخیر افزایش یافته است. این گونه جرائم بیشتر در متروها، پیاده روی خیابان های شلوغ، رستوران ها و لابی هتل ها و دیگر اماکن پر رفت و آمد و به خصوص در اطراف محل سکونت خارجیان، در حال افزایش است.
 
۲- با توجه به وقوع مواردی از سرقت از داخل اتومبیل، همیشه خودروی خود را قفل نموده و هرگز اشیاء ارزشمند خود نظیر گذرنامه و ... را در داخل خودرو رها نکنید.

قوانین
۱- قوانین این کشور در رابطه با جرائمی نظیر حمل یا استعمال داروهای ممنوعه و از جمله مواد مخدر و روان گردان بسیار سخت گیرانه است. این مجازات ها می تواند شامل حبس های طولانی و پرداخت جریمه های سنگین باشد. 

۲- برای رانندگی در این کشور می باید گواهینامه ملی آن یا یک گواهینامه بین المللی (I D P) در اختیار داشته باشید. (I D P) یک مجوز بین المللی برای رانندگی است که دارندگان آن قادر خواهند بود بدون نیاز به گذراندن دوره های آموزش رانندگی یا شرکت در امتحانات راهنمایی و رانندگی در بیش از ۱۶۰ کشور جهان رانندگی نمایند، مضاف بر اینکه این مجوز به عنوان یک سند معتبر بین المللی، می تواند تعیین و تأیید کننده هویت دارنده آن به شمار آید.
 
اضافه می نماید متقاضیان این نوع گواهینامه می توانند در داخل کشور با مراجعه به نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران معاونت راهنمایی و رانندگی و با ارائه گواهینامه ایرانی معتبر خود، نسبت به دریافت آن اقدام نمایند. 

۳- به علت عدم وجود قرار داد انتقال محکومین از حبس میان دو کشور، در صورتی که فرد به هر عنوان توسط مقامات قضایی این کشور به زندان محکوم شود، می باید دوران محکومیت خود را در زندان های محلی سپری نماید. 

۴- چنانچه به هر دلیل توسط پلیس محل بازداشت شدید بلافاصله از مامورین بخواهید به استناد ماده ۳۶ کنوانسیون وین ناظر بر امور کنسولی، مراتب را سریعا به سفارت یا نزدیکترین سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطلاع دهند و چنانچه زبان محل را نمی دانید از امضاء هرگونه اوراق و اسناد خودداری فرمائید. 

البته می باید مطلع باشید شما در این کشور تحت حاکمیت قوانین و. مقررات محل بوده و وظایف نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارائه خدمات کنسولی به معنای نقض مقررات کشور متوقف فیه نمی باشد.

الزامات ورود و اقامت
۱- متقاضی روادید این کشور می باید دعوتنامه بستگان یا فرد دعوت کننده خود را به این کشور ارائه نماید. این دعوتنامه باید اصل باشد و توسط فرد دعوت کننده از بخش روادید وزارت داخلی این کشور تهیه و برای متقاضی ارسال شود.
 
۲- برای دریافت روادید تجاری لازم است فرد دعوتنامه شرکت بلاروسی را ارائه نماید. این دعوتنامه می باید مشتمل بر هدف مسافرت و زمان مورد نیاز برای اقامت فرد بوده و تقبل هزینه های وی توسط شرکت دعوت کننده را مشخص نموده باشد. 

۳- برای دریافت روادید ترانزیت لازم است کپی روادید کشور مقصد و در صورت عدم لزوم دریافت روادید برای آن کشور کپی بلیط خود را ارائه نمائید. 

۴- برای سفرهای توریستی لازم است تائیده آژانس مسافرتی که سفر شما را هماهنگ نموده همراه شما باشد این تاییدیه همچنین باید به تائید آژانس مسافرتی بلاروسی رسیده باشد لازم به ذکر است آژانس مسافرتی بلاروس می باید توسط مقامات این کشور شناسایی گردیده و شماره ثبت آن در تائیده فوق الذکر درج شده باشد. 

۵- تمامی خارجیان می بیاید اظهاریه مربوط به کالا و ارز همراه خود را در زمان ورود به این کشور تکمیل نموده باشند. این فرم می باید توسط مسئولین فرودگاه مهر شود. فرم اظهاریه باید توسط مسافر نگهداری شود و در زمان خروج تحویل گردد.
 
همچنین مسافرین باید در زمان خروج فرم دیگری را تکمیل نمایند و به همراه فرم اول به مسئولین فرودگاه تحویل دهند. عدم تکمیل فرم میتواند منجر به تاخیر در پرواز یا پرداخت جریمه شود.
 
۶- همه افراد خارجی باید بیمه مناسب داشته باشند چه بیمه ایرانی و چه در فرودگاه توسط موسسات بیمه این کشور بیمه شوند. برای جلوگیری از هزینه های مضاعف لازم است بیمه نامه خود را به همراه داشته باشید. همچنین هتل ها نیز برای پذیرش مسافر بعضا بیمه نامه وی را نیز درخواست می نمایند. 

۷- هزینه روادید این کشور برای اتباع جمهوری اسلامی به ترتیب عبارت است از:
روادید ورود ۴۰ دلار آمریکا
روادید جهانگردی ۱۵ دلار آمریکا
روادید تجاری ۴۰ دلار آمریکا
روادید عبور ۱۰ دلار آمریکا
روادید جمعی ۱۰ دلار آمریکا
روادید تحصیلی ۳۰ دلار آمریکا 

۸- هزینه روادید از افراد همراه زیر ۱۶ سال اخذ نمی گردد.

بهداشت
۱- سازمان بهداشت جهانی این بیماریهای را در این کشور گزارش نموده است:
هپاتیت A/سل/ دیفتری/تب تیفوئید
 
۲- برای سفر به این کشور حتما از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمائید. البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمی توان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهره برد.
 
۳- لازم است قبل از سفر به این کشور کنترل نمائید واکسن های چهارگانه (کزاز، دیفتری، فلج اطفال و سرخک) خصوصا اطفال را در تاریخ مقرر زده باشید. همچنین بهتر است قبل از مسافرت خود را در برابر بیماری های تب زرد، تب تیفوئید و هپاتیت نوع A و B واکسینه نمائید.
 
۴- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیت B و ایدز، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی، از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمائید. 

۵- سعی نمائید در تهیه خوراک و آب مناسب (ترجیحا آب بسته بندی) دقت نمائید.
 
۶- جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از جدول مربوط به بیماری های موجود در این کشور می توانید به سایت بهداشت جهانی: www.who.int/countries/en/ مراجعه نمائید.

شرایط سفر و اطلاعات سودمند
۱- وضعیت راهها خوب است هر چند خیلی از آنها در زمستان مسدود شده و قابل استفاده نیستند. 

۲- واحد پول این کشور روبل بلاروس است. گفتنی است در خارج از مینسک معاملات و خرید و فروش فقط با پول نقد صورت می گیرد. برای تبدیل پول و خرید پول خارجی باید گذرنامه معتبر خود را ارائه نمائید. 

۳- در بدو ورود به این کشور چنانچه در مینسک اقامت نمودید، سعی کنید در اولین زمان ممکن آدرس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را که به همین منظور در اختیار شما قرار گرفته است، پیدا نمائید تا در صورت وقوع حادثه و یا نیاز به مراجعه، دچار مشکل نشوید.
 
۴- چنانچه در این کشور دچار حوادثی مثل سرقت پول یا مدارک مسافرتی شدید، ضروری است قبل از هر کار موضوع را به اطلاع پلیس محل برسانید و گزارش پلیس را در این رابطه دریافت نمائید. بدیهی است گزارش رسمی پلیس، به شما امکان خواهد داد موضوع را در نهاد های مربوطه به نحو موثرتری پیگیری نمائید.

آدرس سفارت جمهوری اسلامی ایران در مینسک
۳ Mozhaiskaya Str. Minsk
تلفن
۲۳۹۱۵۴۲-۲۳۹۱۵۳۸
فکس
۲۶۲۹۷۹۴


کد خبر: 24491

آدرس مطلب: http://iras.ir/vdcjvxe8.uqexhzsffu.html

ایراس
  http://iras.ir