توصيه مطلب
۰
 
سایه سنگین توهین به پوتین بر سر صادرات گاز به اوکراین
 

واکنش ها به توهین آشکار وزیر امورخارجه اوکراین به رئیس جمهور روسیه در حدی است که می تواند مذاکرات این دو کشور بر سر گاز را تحت الشعاع قرار دهد.
سایه سنگین توهین به پوتین بر سر صادرات گاز به اوکراین
 
ایراس؛ توهین به پوتین در جریان حمله به سفارت روسیه در اوکراین از نظر مقامات روسیه مصداق «رد کردن خطوط قرمز» در روابط دو کشور است، تا حدی که یکی از اعضای دومای روسیه خواهان لغو مذاکرات با اوکراین بر سر قیمت گاز شد.

به گزارش ایراس به نقل از شینهوا، روز یکشنبه در جریان حمله معترضان اوکراینی به سفارت روسیه در کی یف، "آندری دشچیتسا" وزیر امور خارجه اوکراین در حین سخنرانی خود برای معترضان پوتین را یک متجاوز جنسی نامید. انتشار فلیم این سخنرانی موجب واکنش شدید مقام های روسیه شد.

در همین حال "الکسی پوشکوف" رئیس کمیته بین المللی مجلس روسیه (دوما) در توئیتر خود نوشت: "پترو پروشنکو مجبور نیست از وزرایی استفاده کند که توانایی کنترل خود را ندارند." به عقیده پوشکوف نشست روسیه با کسی که به رئیس جمهور این کشور توهین کرده و مذاکرات بر سر قیمت گاز اشتباه است و باید هرچه سریعتر این مذکرات لغو شود.

آندری دشچیتسا وزیر امور خارجه اوکراین نیز روز یکشنبه پس از انتشار فیلم سخنرانی اش در توضیح عمل خود گفت که او این سخنان را تنها برای کاهش تنش معترضان و پیشگیری از آتش زدن ساختمان توسط آنها گفته است.

روز یکشنبه در اوکراین تعدادی از معترضان به سیاست های روسیه در این کشور در جریان سقوط یک هواپیمای نظامی با ۴۹ سرنشین به سفارت روسیه حمله کردند و علاوه بر آتش زدن پرچم روسیه و شکستن شیشه پنجره ها به اتوموبیل ها و تجهیزات سفارت روسیه نیز خسارت وارد کردند.

به اعتقاد "میخائیل زورابوف" سفیر روسیه در اوکراین پس از وقوع این حمله  باید در نحوه محافظت از سفارت تجدید نظر شود.

بر اساس گزارش صدای روسیه میخائیل زورابوف در مصاحبه با شبکه NTV در این باره گفت: "شرایط پیش آمده برای ما در اوکراین بحرانی است و شکی باقی نمانده که باید از همان امنیت مشابه برای سفارت ها در عراق در اینجا هم استفاده کرد."

همچنین "سرگئی لاوروف" وزیر امورخارجه روسیه نیز حمله به سفارت را عملی «نفرت انگیز» خواند و گفت: "وزارت امورخارجه اوکراین باید افرادی را که به اشتباه تحریک کردند را به صورت رسمی مجازات کند." 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : شینهوا
کد خبر: 36471