توصيه مطلب
۰
 
مسدود شدن شبکه‌های اجتماعی اینترنتی در بلاروس
 


ايراس: به گفته فعالان حقوق بشر، دولت بلاروس در روز استقلال این کشور، دسترسی به شبکه‌های اجتماعی اینترنتی را به منظور پیشگیری از سازماندهی اعتراضات علیه دولت قطع کرده است. مخالفان دولت همچنین می‌گویند ده‌ها نفر از فعالان مخالف دولت بلاروس نیز دستگیر شده‌اند. الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس از تلاش‌هایی که به گفته او برای براندازی حکومتش انجام می‌شود انتقاد کرده است. اخیرا معترضان در بلاروس تلاش کردند تا از شبکه‌های اجتماعی مجازی برای سازماندهی اعتراضات در روز استقلال این کشور – سالگرد پایان اشغال نازی‌ها در سال ۱۹۴۴ – استفاده کنند. اعتراضات خیابانی در بلاروس امری کم‌‌سابقه است. معترضان از مخالفان آقای لوکاشنکو خواسته بودند که در جشن روز استقلال شرکت کنند و سخنرانی او را با دست زدن‌های ممتد مختل کنند.
انقلاب در شبکه های اجتماعیمخالفان دولت بلاروس یک رشته اقدام اعتراضی با عنوان "انقلاب در شبکه‌های اجتماعی" طراحی کرده‌اند که طی آن معترضان با حضور در خیابان‌ها به جای شعار دادن و حمل پلاکارد در خیابان اقدام به دست زدن‌های هماهنگ می‌کنند. اکنون صفحه اصلی این گروه از مخالفان در یک سایت اجتماعی روسی از دسترس خارج شده که به گفته معترضان تلاشی برای خاموش کردن صدای آنها از سوی دولت بلاروس است. آقای لوکاشنکو که با یونیفرم نظامی در مراسم رژه روز استقلال بلاروس حاضر شده بود گفت که اعتراضات هماهنگ‌شده اینترنتی بخشی از یک برنامه برای براندازی حکومت او بوده است.
او گفت: "افرادی تلاش می کنند تا سناریوی انقلاب‌های رنگی را در اینجا هم پیاده کنند ... آنها می‌خواهند ما را به زانو در آورند. اما این اتفاق هرگز نخواهد افتاد." به گزارش خبرگزاری رویترز دست کم یک نفر با آغاز سخنرانی آقای لوکاشنکو شروع به دست زدن کرده که بلافاصله توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی از محل خارج شده است. در ماه دسامبر سال ۲۰۱۰ مقامات بلاروس تظاهراتی را که بعد از انتخابات عمومی در اعتراض به "تقلب در انتخابات" انجام شد، سرکوب کردند.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 18138