توصيه مطلب
۰
 
تئاتر، سینما و موسیقی ازبکستان در یک نگاه
 

تئاتر، سینما و موسیقی ازبکستان در یک نگاه
 
ایراس: محسن پاک آئین متولد ۱۳۳۳ متأهل لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه تهران، سفیر سابق ایران در کشورهای زامبیا، ازبکستان، و تایلند – معاون سابق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:
بنیانگذار تئاتر در ازبکستان حمزه حکیم زاده نیازی است. وی در سال ۱۹۱۸ در فرغانه اولین تئاتر را تشکیل داد. یک بار در دیدار با رئیس فرهنگستان هنر دریافتم که ازبکستان یکی از کشورهای هنرخیز آسیای مرکزی است و هنرمندان این کشور در زمینه های تئاتر، سینما و موسیقی نه تنها در منطقه بلکه در جهان مطرح می باشند. وی در ارتباط با تئاتر گفت دهه ۲۰ آغاز ایجاد نهضتی در جهت ایجاد تئاتر ازبکستان به شکل اروپایی بود. بنیانگذار تئاتر در ازبکستان حمزه حکیم زاده نیازی است. در سال ۱۹۱۸ حمزه در فرغانه اولین تئاتر را تشکیل داد. در سال های ۱۹۱۸-۱۹۱۹ تئاتر های روسی در تاشکند و سمرقند ایجاد و در سال ۱۹۴۵ مؤسسه تئاتر در تاشکند تاسیس شد. در حال حاضر ۴۳ تئاتر در ازبکستان وجود دارد که تئاتر علیشیر نوائی بزرگترین آنها به شمار می آید.

در ۱۸۹۷ اولین فیلم در تاشکند به نمایش گذاشته شد تا سال ۱۹۱۷ میلادی ۱۷ سینما در ازبکستان وجود داشت که فیلم های روسی را به نمایش می گذاشت. در سال ۱۹۲۵ در ازبکستان شرکت دولتی سینما تاسیس شد و در اواخر دهه ۲۰ گروهی از جوانان را برای تحصیل در رشته سینما به مسکو و لنینگراد اعزام کردند. تا سال ۱۹۳۰ فیلم های صامت در ازبکستان به روی صحنه می آمد. در سال۱۹۳۷ اولین فیلم صدادار در ازبکستان به اکران گذاشته شد. از سال ۱۹۶۸ فستیوال بین المللی فیلم کشور های آسیایی – افریقایی تحت عنوان "در راه صلح، ترقی اجتماعی و آزادی ملل" هر ۲ سال یکبار در تاشکند برگزار می شود. در حال حاضر ۲۳۷۳ سینما و باشگاه سینمایی در ازبکستان وجود دارد، که ۵۰ سینمای درجه یک در بین آنها وجود دارد.

در حوزه موسیقی هم سبک های مختلفی در ازبکستان وجود داشته و تک نوازی، سازهای مسیحی و در نهایت همنوازی مراحل مختلف موسیقی در ازبکستان بوده است. موسیقی ازبکستان را از لحاظ قومی و شرایط اجتماعی و اقتصادی می توان به ۴ قسمت یعنی موسیقی خوارزم، موسیقی بخارا و سمرقند، موسیقی فرغانه و تاشکند و موسیقی سرخان دریا و قشقه دریا تقسیم کرد. پس از اشغال ازبکستان، توسط روسیه تزاری، موسیقی اروپایی وارد فرهنگ ازبکستان شد. سبک ملی موسیقی ازبکستان "مقام" نام دارد. آلات موسیقی ازبک ها نیزعبارت از گیجاک، کوبوز، ساتو،دورما، دوتار، تنبور،عود، رباب، چنگ (سیمی) سینبرید، بالابان، سورنای، کوشنای، کرنای، دویرا، نقاره و چینداول هستند.

منبع: خبر آن لاین
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 25978