۱
توصيه مطلب
۱
 
شكار قارچ
 

شكار قارچ
 

 ايراس: قارچ چيدن يا شكار قارچ، سنتي متداول در ميان روس ها است. همانطور كه از نام آن مشخص است، اين فعاليت به چيدن قارچ اشاره دارد و نه تنها در ميان روس ها و اسلاوها، بلكه در ميان مردم در سراسر اروپا، استرالیا، ژاپن، کره، کانادا، امريكا، اسکاندیناوی، بالتیک و حوضه مدیترانه، مرسوم است و به عنوان يك تفريح دسته جمعي براي خانواده و دوستان به حساب مي آيد. 

در اكثر خانواده هاي روسي شكار قارچ سنت و تفريحي محبوب تلقي مي شود و هنر شكار قارچ به طور حرفه اي از نسلي به نسل ديگر آموزش داده مي شود.قصه راه يافتن قارچ در سفره خانواده هاي روسي، از اين سنت قديمي آغاز مي شود. در خانواده هاي روسي اين رسم بسيار رايج است كه در ايام تعطيلات افراد خانواده به همراه دوستان، خويشاوندان و يا ميهمان خود؛ براي تفريح به جستجو و شكار قارچ در طبيعت مي روند. 

شكار قارچ ممكن است در ابتدا كار بسيار آساني به نظر برسد اما اگر يك بار به شكار قارچ برويد خواهيد ديد كه دانستن زمان مناسب براي رفتن به شكار قارچ، شناختن مكان مناسب براي اين كار، اطلاعات در مورد روش هاي چيدن قارچ ها و تشخيص دادن قارچ هاي خوراكي از قارچ هاي سمي؛ كار چندان آساني نيست. البته براي هر فرد روس اين كار به نسبت ديگران بسيار آسان تر است زيرا اغلب روس ها با سنت شكار قارچ كمابيش آشنا هستند. مردم روسيه معتقدند شكار قارچ فعاليتي مفيد براي جسم و روح انسان است. رفتن به طبيعت و جستجو براي يافتن و چيدن قارچ به همراه دوستان، شادابي و نشاط روح و جسم را به همراه دارد. 

البته دانستن و رعايت موارد ايمني به هنگام شكار قارچ، از ضروريات اين فعاليت است. شناختن قارچ هاي سمي و پرهيز از چشيدن و حتي لمس كردن آن ها از نكات ايمني مهم در چيدن قارچ است. گرچه در فرهنگ روس ها و ديگر جوامع، شكار قارچ به عنوان يك تفريح مرسوم است اما شكارچيان قارچ طماعي بوده اند كه براي جمع آوري مقدار زياد قارچ به قسمت هاي خطرناك جنگل رفته و جان خود را از دست داده اند. 

در طبيعت روسيه و اطراف آن انواع بسيار گوناگوني از قارچ هاي خوراكي مي رويد كه هر نوع ويتامين خاصي دارد. با توجه به سنت قارچ چيني در ميان آن ها، روس ها معمولاً در مورد انواع گوناگون قارچ ها، ويتامين هاي آن ها و محل روييدن و روش چيدن آن ها؛ اطلاعات جامعي دارند. 

قارچ يكي از عناصراصلي در غذاهاي روسي است و در اكثر وعده ها و ر‍ژيم هاي غذايي روس ها وجود دارد. در زمان كمبود گوشت و قحطي، با جايگزين كردن قارچ به جاي گوشت در رژيم غذايي، افراد زيادي از گرسنگي نجات يافتند و قيمت هاي گزاف گوشت در بازار بين المللي شكسته شد. بيش از ۲۰۰ نوع قارچ خوراكي در روسيه يافت مي شود. قارچ خوراكي حاوی مقدار زیادی پروتئین، و همچنین چربی ها و مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، روی، ید، فسفر، منگنز و گوگرد است. 

۱۰۰ گرم قارچ پخته شده براي تامين روي و مس مورد نياز روزانه بدن انسان، كافي است. قارچ خشك شده حاوي ۳۰ درصد پروتئين است و مصرف روزانه ۱۰۰ گرم از آن براي تامين پروتئين مورد نياز بدن كفايت مي كند. سوپ قارچ هفت برابر مغذي تر از سوپ گوشت است. در بيشتر غذاها و دسرهاي سنتي روسي، قارچ از محتويات اصلي و يا مكمل است كه به صورت تازه، خشك شده و يا ترشي قارچ در غذا مشاهده مي شوند. استرودل قارچ نيز از غذاهاي پرطرفدار در روسيه است. 

در سال ۱۹۱۳ صادر كردن قارچ خشك شده به مناطق مختلف اروپا بالغ بر نيم ميليون روبل براي روس ها درآمد داشت. قبل از انقلاب سال ۱۹۱۷ در بعضي از قسمت هاي روسيه شكار قارچ از كشاورزي رايج تر و پر رونق تر بود. 

منابع:
About.com Guide; Mushroom Hunting in Russia; This Popular Tradition Is a Serious Undertaking!; By Kerry Kubilius
http://goeasteurope.about.com/od/russianculture/a/Mushroom-Hunting-In-Russia.htm
Passeport Moscow; Hunting; free Food; By Irina Sheludkova
http://www.passportmagazine.ru/article/۲۵۷/
From the book "Among the Russians" by Colin Thubron, W. Heinemann Ltd, London, ۱۹۸۳.
http://www.serbiatravelers.org/en/oldtravelogues/۵۷۰-russia-mushrooms
Mushroom hunting; From Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Mushroom_hunting

نويسنده: مونا بقايي، عضو شوراي فرهنگي ايراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26346
فاطیما
۱۳۹۱-۰۸-۰۷ ۲۰:۳۸:۴۸
مطلب خواندنی و تازه است. ممنون (1312)