توصيه مطلب
۰
 
تحریم های جدید علیه روسیه پس از حادثه هواپیمای مسافربری
 

وزیر امور خارجه انگلستان از تلاش این کشور برای وضع تحریم های بیشتر علیه روسیه خبر داد. به گفته وی این تصمیم در پی سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی گرفته شد که در روز پنج شنبه 17 ژوییه مورد هدف قرار گرفت و همه مسافران آن کشته شدند.
تحریم های جدید علیه روسیه پس از حادثه هواپیمای مسافربری
 
ایراس؛ " فیلیپ هاموند" وزیر امور خارجه انگلستان امروز ۲۰ ژوییه اعلام کرد این کشور در پی قانع کردن رهبران دیگر کشورهای اروپایی در جهت وضع تحریم های بیشتر علیه روسیه است.

هاموند پیش از نشست شورای وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا که در روز سه شنبه برگزار می شود به خبرنگار بی بی سی گفت :" ما در پی توافق شکای خود بر سر اعمال تحریم بیشتر علیه روسیه هستیم. چرا که تاکنون تحریم ها نتوانسته است مواضع این کشور را به طور اساسی تغییر دهد."

این تصمیم در پی حادثه روز ۱۷ ژوییه اتخاذ شده است که طی آن یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی در مرز اوکراین سقوط کرد. 

اتحادیه اروپا و روسیه از بزرگترین شرکای تجاری یکدیگر محسوب می شوند. اتحادیه اروپا همچنین از بزرگترین خریداران انرژی روسیه نیز هست و در جریان بحران اوکراین، موضع نرم تری نسبت به آمریکا در برابر روسیه اتخاذ کرد.

البته روسیه و اعضای اتحادیه اروپا اختلاف نظرهای بسیار جدی با یکدیگر دارند. از سویی این موضوع که روسیه در تنظیم مناسبات خود همواره از محدود کردن انرژی اروپا ببه سود خود بهره می گیرد انتقاد این کشورها را در پی داشته است و از سوی دیگر در بحران اوکراین روسیه کشورهای اروپایی و آمریکا را متهم به مداخله در مسائل داخلی خود کرد.

همچنین روسیه نسبت به عضویت کشورهای پیرامونی خود در اتحادیه اروپا واکنش منفی نشان می دهد که همین امر به تیرگی روابط آنها دامن می زند. به طور مثال زمانی که استونی به این اتحادیه پیوست مقامات مسکو به این عضویت واکنش منفی نشان دادند. 

بنابراین باید پذیرفت که در ماه های اخیر به خصوص پس از بحران اوکراین، روابط مسکو-بروکسل به تیرگی گراییده اما این به آن معنا نیست که واقعیت های اقتصادی در روابط این کشور با اتحادیه نادیده گرفته شود. 

از سویی اتحادیه اروپا بزرگترین شریک تجاری روسیه محسوب می شود. حدود ۴۰ درصد از تجارت خارجی روسیه با اتحادیه اروپا انجام و بیش از نیمی از نفت و گاز این کشور به کشورهای اروپایی صادر می شود. همچنین به لحاظ مالی، بیشترین وام های گرفته شده روسیه از کشور آلمان بوده است و سه کشور قدرتمند اروپایی یعنی انگلستان، فرانسه و آلمان از اصلی ترین سرمایه گزاران خارجی در روسیه هستند. 

از سویی دیگر روسیه بزرگترین شریک انرژی اتحادیه اروپا است. حدود نیمی از انرژی اعضای این اتحادیه از واردات نفت و گاز روسیه تامین می شود. همین موضوع سبب شده است اتحادیه اروپا در رابطه با روسیه ملاحظات بسیاری را در نظر بگیرد. 

اکنون با پیچیده تر شدن اتفاقات در شرق اوکراین و کشیده شدن بحران به دیگر کشورهای جهان، انگلستان از وضع تحریم های جدید علیه روسیه خبر می دهد که بتواند در عمکرد و موضع این کشور تغییر بنیادین ایجاد کند.

هر چند ممکن است بریتانیا موفق شود رهبران اروپایی را در این جهت راضی کند اما به نظر نمی رسد تحریم ها در حدی باشد که به روابط آن ها آسیب جدی وارد کند چرا که همانطور که عنوان شد تیره شدن روابط بر اقتصاد این کشورها تاثیر مستقیم خواهد داشت. 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : تراست
کد خبر: 36976