توصيه مطلب
۰
 
سناریوهای عدالت و توسعه برای بعد از انتخابات ریاست جمهوری
 

ترکیه در ماه آگوست سال جاری شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و اگر "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر فعلی، بتواند در این رقابت ها به پیروزی برسد وضعیت حزب حاکم این کشور دستخوش تغییرات جدی می شود.
سناریوهای عدالت و توسعه برای بعد از انتخابات ریاست جمهوری
 
ایراس؛ از سال های دور حزب حاکم عدالت و توسعه دو چهره اصلی داشت یعنی "رجب طب اردوغان" نخست وزیر، و "عبدالله گل" رئیس جمهور ترکیه. البته با انتخاب گل به عنوان رئیس جمهور عملا وی از حزب عدالت و توسعه خارج شد اما اکنون و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و محتمل دانستن پیروزی اردوغان، تلاش هایی در جریان است که عبدالله را به حزب بازگردانند اما گویا خود وی تمایل چندانی برای این کار ندارد.

در همین رابطه دو سناریو در حزب حاکم ترکیه در خصوص وضعیت آن بعد از انتخابات ماه آگوست مطرح است. یکی از این دو سناریو متقاعد کردن گل به بازگشت به حزب و حفظ همان ساختار قدیمی است.

حامیان این طرح معتقدند که با توجه به روابط موجود میان گل و عبدالله و شناخت وی از حزب بهتر است که او به عنوان رئیس جدید عدالت وتوسعه بعد از انتخابات معرفی شود.

طرح یا سناویری دومی که در این میان مطرح شده آن است که اردوغان پس از پیروزی در انتخابات یک چهره جدید را به عنوان سرپرست حزب معرفی کرده و اقدام به برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد تعدادی از نمایندگان حزب عدالت و توسعه که برای سه دوره در مجلس ترکیه حضور داشته اند بر اساس قوانین حزب دیگر نمی توانند در انتخابات شرکت کنند از همین رو شاهد پوست اندازی عدالت و توسعه و نمایان شدن یک حزب حاکم جدید خواهیم بود.

اما اگر نامزد انتخاب شده برای ریاست حزب و نخست وزیری از میان نمایندگانی باشد که سابقه سه دوره حضور در مجلس را دارند ممکن است این قانون داخلی عدالت و توسعه لغو شده و دیگر چنین محدودیتی در حزب حاکم ترکیه وجود نداشته باشد.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36895