توصيه مطلب
۰
 
تجارت خارجی غیر اقتصادی
 

به اعتقاد "آندری سوزدالتسف" همیشه می توان طرف اوکراینی را به باز کردن بازار خود برای اروپا متهم کرد و به اعمال مصوبه اخیر دولت روسیه در زمینه افزایش تعرفه های گمرکی دست زد.
تجارت خارجی غیر اقتصادی
 
ایراس؛ "آلکسی شاپوالوف" طی یادداشت خود در روزنامه کمرسانت، معتقد است که اختلاف نظرهای بین اوکراین، روسیه و اتحادیه اروپا در زمینه ایجاد منطقه تجارت آزاد بین اوکراین و اروپا به صورت حقوقی تنظیم شده است. 

مسکو در واکنش به امتناع کی یف از تنظیم حقوقی تعویق راه اندازی منطقه تجارت آزاد با اروپا تا اوایل سال ۲۰۱۶ که در جریان مذاکرات سه جانبه این توافق حاصل شد، مصوبه ای منتشر کرد که ناظر بر اعمال محدودیت های بازرگانی برای اوکراین است. 

در حالی که "آلکسی اولوکایف" وزیر توسعه اقتصادی روسیه ۱۴۴ نوع کالاهای اوکراینی را برای فدراسیون روسیه «حساس» اعلام کرده بود، در مصوبه اخیر دولت ۱۷۰ نوع کالا برشمرده شده است. مسأله این است که "آرسنی یاتسنیوک" نخست وزیر اوکراین فقط به طور شفاهی اعلام کرده بود که توافقات با اتحادیه اروپا به موقع یعنی از اوایل سال ۲۰۱۶ اجرا خواهد شد، ولی در برنامه تدابیر دولت اوکراین مواعد مشخص آغاز اجرای توافقات با اتحادیه اروپا قید نشده است. 

"آندری سوزدالتسف" از مدرسه عالی اقتصاد اعتقاد دارد که دولت اوکراین در هر حال مجبور است طی مدتی اقتصاد خود را برای اعمال مقررات جدید آماده کند و لذا اتخاذ همه اقدامات در یک سند غیر علنی «داخلی» قید شده است. به عقیده سوزدالتسف، همیشه می توان طرف اوکراینی را به باز کردن بازار خود برای اروپا متهم کرد و به اعمال مصوبه اخیر دولت روسیه در زمینه افزایش تعرفه های گمرکی دست زد. 

در این صورت بازار روسی بر ۹۰% کالاهای ساخت اوکراین بسته خواهد شد. تنها مذاکرات روسیه با اتحادیه اروپا و آمریکا درباره کاهش تنش ژئوپلتیکی می تواند جلوی اتخاذ این اقدامات را بگیرد.

نویسنده: آلکسی شاپوالوف؛
منبع: روزنامه کمرسانت؛


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 37065