توصيه مطلب
۰
 
آغاز مانور مشترک نظامی نیروهای سازمان «همسود» در قزاقستان
 

ايراس: اولین تمرینات مشترک نظامی نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی جامعه کشورهای مستقل "همسود" ديروز، دوشنبه در پایگاهی در استان «آلماتی» قزاقستان آغاز شد.

به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ برنامه این تمرینات تحت عنوان "برادری شکستناپذیر ۲۰۱۲" با حضور نظامیانی از شش کشور عضو این سازمان در میدانهای آموزشی "ایلیسک"، "شاشقلعه" و "ساحل" به اجرا میرسد. در ۱۰ روز تمرینات بیش از یک هزار نظامی شامل سرباز و افسر نیروهای زمینی و هوایی از روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان شرکت میکنند. این مانور نظامی با حدود ۷۰ دستگاه ماشین نظامی و ۳۵ دستگاه خودرو زرهی و چهار بالگرد MI-۱۷ (MI-۸) انجام میشود. در همین حال وزارت دفاع قزاقستان در بیانیهای آورده است، در مرحله اول تدابیری برای آموزش در جهت تشکیل یک فرماندهی واحد به انجام خواهد رسید. 

تمرینات مشترک نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی تحت سرپرستی "ساکسن ژاسوزاک اف" معاون اول وزیر دفاع قزاقستان که همزمان سمت فرمانده ستاد متحده این سازمان را بر عهده دارد به اجرا میرسد. سازمان پیمان امنیت جمعی یک نهاد دفاعی منطقهای است که ۲۰ سال پیش از سوی ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان ایجاد شده است.

ازبکستان یکی دیگر از کشورهای این منطقه که چند مدت در این سازمان عضویت داشت، تقریبا ۲ ماه قبل به دلیل نارضایتی از شیوه اجرای برنامه و توافقات تدوین شده آن را ترک کرد. اما کارشناسان میگویند: مقامات تاشکند با هدف دریافت سود بیشتر اقتصادی و فنی در مرحله اجرای عملیات خروج نیروهای ناتو از افغانستان تصمیم تعویق عضویت در سازمان امنیت جمعی را اعلام کرده و هم اکنون به تجهیزات و مهمات جنگی آمریکاییها که قصد دارند بخشی را در کشورهای آسیای مرکزی توزیع کنند، امیدوار است.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26139