توصيه مطلب
۰
 
شتاب گرفتن مذاکرات میان قزاقستان و اتحادیه اروپا
 

وزیر خارجه قزاقستان اعلام کرده است مذاکرات میان این کشور و اتحادیه اروپا مثبت بوده و تا پایان پاییز امسال تکمیل خواهد شد. این مذاکرات در هفت دور و در جهت گسترش مشارکت و همکاری طرفین انجام شده است.
شتاب گرفتن مذاکرات میان قزاقستان و اتحادیه اروپا
 
ایراس؛ سرویس مطبوعاتی وزارت خارجه قزاقستان اعلام کرد "یرلان ادریس اف" وزیر خارجه این کشور با "اورلیا بوچز" رییس هیئت اعزامی اتحادیه اروپا، "گیدو هرتز" سفیر آلمان و "هری پوت کر" معاون سفیر هلند در قزاقستان دیدار کرد. 

نتایج هفتمین دور مذاکرات طرح توافق جدید بر سر گسترش مشارکت و همکاری میان قزاقستان و اتحادیه اروپا در جلسه ای که در ۳۰ ژوئن-۱ ژوییه در بروکسل برگزار شد مورد بررسی قرار گرفت.

به موجب این گزارش وزیر خارجه قزاقستان فضای مذاکرات را مثبت ارزیابی و اعلام کرده است که طرفین درک بالایی از خواسته های یکدیگر داشتند و دور آخر مذاکرات موفق ترین دور بوده است. به گفته وی تقریبا تمام بند های سند همکاری مورد توافق قرار گرفته که همین امر سبب می شود مذاکرات تا پاییز امسال تکمیل شود. 

ادریس اف تاکید کرد آسان ساختن دریافت روادید با اتحادیه اروپا برای قزاقتستان اهمیت زیادی دارد. از ابتدای ۱۵ ژوییه سال ۲۰۱۴ قزاقستان به طور یک جانبه رژیم حقوقی عدم دریافت روادید را به مدت یک سال برای شهروندان ده کشوری که سرمایه گزاران اصلی در اقتصاد این کشور هستند اعمال می کند.
 
همچنین در این گزارش آمده است موارد دیگری نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفته است. از جمله این موارد، مهیا کردن مقدمات توافق معافیت از دریافت روادید برای دارندگان گذرنامه های دیپلماتیک بوده است. 

قزاقستان از جمله جمهوری های پیشین شوروی است که پس از فروپاشی و اعلام استقلال، به سرعت مسیر پیشرفت اقتصادی و گسترش روابط خود با دیگر قدرت ها را پیموده است و همواره روابط خوب خود با مسکو را نیز حفظ کرده است. 

پیمودن مسیر آزاد سازی اقتصادی به سرعت در دستور کار این کشور قرار گرفت و ناظران نیز بر این باورند که قزاقستان توانسته است در مسیر گذار از اقتصاد سنتی به اقتصاد بازار موفق عمل کند. البته اقتصاد قزاقستان متکی به نفت و سوخت های فسیلی است و عمده درآمدهای این دولت نیز حاصل از فروش این منابع است.
 
با این حال اقتصاد قزاقستان از جمله اقتصاد های موفق منطقه محسوب می شود و گسترش روابط این کشور با اتحادیه اروپا می تواند به معنای سرمایه گزاری های بیشتر در این کشور باشد. 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : ترند
کد خبر: 36859