توصيه مطلب
۰
 
تعويق تصويب قطعنامه عليه بلاروس
 


ايراس: پارلمان اروپا تصويب قطعنامه شديدالحن عليه بلاروس را فعلا به تعويق انداخته و اتحاديه اروپا نيز حاضر شده تا يك امتياز ديگر به مقامات مينسك بدهد و سفراي خود را به پايتخت بلاروس بازگرداند. به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ پارلمان اروپا تصويب قطعنامه شديدالحن عليه بلاروس كه شامل درخواست لغو بازي‌هاي جام جهاني هاكي سال 2014 در مينسك هم مي‌شد را به تعويق انداخت. ضمن اينكه اتحاديه اروپا حاضر است يك امتياز ديگر هم به بلاروس بدهد و سفراي خود را به مينسك بازگرداند.
پارلمان اروپا پيش نويس قطعنامه‌اي را در مورد بلاروس تهيه كرده بود كه در آن خواستار اعمال تحريم‌هاي اقتصادي جديد عليه رژيم سياسي لوكاشنكو و همچنين لغو برگزاري جام جهاني هاكي در سال 2014 در بلاروس شده بود. در اين سند به وخيم تر شدن اوضاع سياسي و وضعيت حقوق بشر در بلاروس اشاره شده بود و از مقامات مينسك خواسته شده بود تا همه زندانيان سياسي در اين كشور را آزاد كنند. البته تصويب اين قطعنامه فعلا به تعويق افتاده است. نمايندگان پارلمان اروپا يادآور شدند كه آنها تصميم گرفتند تا آخرين فرصت را به "الكساندر لوكاشنكو" رئيس‌جمهوري بلاروس بدهند كه هنوز مي‌تواند در حكم اعدام دو متهم به اقدام تروريستي در ايستگاه مترو در مينسك تجديد نظر كرده و آنها را عفو كند.
اين در حالي است كه رهبران اتحاديه اروپا در روز جمعه تصميم گرفتند تا يك فرصت ديگر به لوكاشنكو بدهند. "مايا كاتسياچيچ" سخنگوي بخش سياست خارجي اتحاديه اروپا در گفتگو با نشريه «اي.يو آبزرور» بروكسل اعلام كرد كه وزراي امور خارجه كشورهاي عضو اتحاديه اروپا در نشست آتي خود كه قرار است 23-22 ماه مارس در بروكسل برگزار شود، مسئله بازگشتن نمايندگان سياسي خود به مينسك را بررسي مي‌كنند.پيش از اين، "كاترين اشتون" مسئول اصلي سياست خارجي اتحاديه اروپا به كشورهاي عضو اين سازمان توصيه كرده بود طي هفته آينده و تا قبل از برگزاري نشست وزراي امور خارجه اتحاديه اروپا سفراي خود را به پايتخت بلاروس بازگردانند.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 22809