توصيه مطلب
۴
 
فراخوان جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه ریگا
 

فراخوان جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه ریگا
 

ايراس: جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه ریگا (Riga International Short Film Festival) در اواخر ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ در شهر "ریگا"، پایتخت کشور "لتونی"، برگزار خواهد شد. علاقهمندان میتوانند با ارسال آثار خود به ستاد برگزاری این جشنواره، در بخش رقابتی آن شرکت داشته باشند. آخرین مهلت فرستادن آثار تاریخ ۳۱ ماه مي سال ۲۰۱۳ (جمعه ۱۰ خرداد ماه سال ۱۳۹۲) است. ضمنن علاقهمندان میتوانند هر تعداد فیلم را بدون پرداخت هزینه، برای شرکت در بخش مسابقه بینالملل بفرستند. 

جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه ریگا جشنوارهاي مستقل در خصوص فیلم و هنرهای سمعی بصری است که هر ساله در شهر "ریگا"، پایتخت کشور "لتونی"، برگزار میشود. هدف اصلی این جشنواره خلق و ارايهي تصاوير نوآورانهي بصری است. چهارچوب فعالیتهای این جشنواره بیانگر این موضوع است که فیلم کوتاه نه تنها گامی برای به تصویر کشیدن موضوعات، بلکه یک هنرنمایی تمام و کمال است. اين جشنواره بستری است که در آن نه تنها شیوهها و سبکهای سنتی و پایهای فیلمسازی ترویج مییابند، بلکه سبکهای جدید بیان محتوای فیلمها نیز معرفی میشوند. 

هدف از پایهگذاری این جشنواره، معرفی آثاری متفاوت از جریان همیشگی سینما است؛ فیلمهایی که توسط فیلمسازان بااستعداد و حرفهای از سراسر دنیا تهیه شدهاند. جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه ریگا هر ساله طیف وسیعی از مجموعه فیلمهاي کوتاه، برنامه مرور فیلمهای قدیمی، برنامه معرفی میهمانان ویژه و بسیاری برنامههای دیگر را ارايه میدهد و در بخش ویژهای به نمایش فیلمهای کوتاه در ژانرهای مستند، انیمیشن، داستانی، تجربی و هنرهای تصویری-ویدئویی میپردازد. این جشنواره همچنین میزبان سخنرانیها و نمایشگاههای عکس، و همچنین اجرای تئاتر و موسیقی، "رویدادهای بیرون از کادر" و فعالیتهای هنری متنوع دیگر است و هرساله از مهمانان خاص، سینماگران، موسیقیدانان، استادان، اعضای هیئت منصفه و ساير همکاران؛ از بسیاری از کشورهای مختلف دعوت به عمل میآورد. 

در بخش رقابتی جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه ریگا هیئت داوران به دنبال فیلمهایی هستند که خلاقیت، سبک تازه و امضای فردی و منحصربهفرد و جلوههای تکنیکی و زیباییشناسی مربوط به یک ایدهي هنری خاص؛ در آنها قابل مشاهده باشد. علاقهمندان از هر کجای دنیا و در هر گروه سنی میتوانند هر تعداد فیلم را بدون پرداخت هزینه ورودی به ستاد برگزاری این جشنواره ارسال نمایند. (فرم ثبت نام و آدرس پست الکترونیکی و مراحل و شرایط ثبت نام در وبگاه رسمی جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه ریگا موجود است.) آثار فرستاده شده، میتوانند فیلمهای کوتاه با هر موضوع و در هر ژانری باشند اما مدت زمان آنها نباید بیش از ۳۰ دقیقه باشد؛ مگر اینکه فیلم سه بعدی باشد. 

فیلمهای فرستاده شده برای جشنواره باید یک نسخه DVD با زیرنویس انگلیسی، به همراه خلاصه داستان فیلم به زبان انگلیسی، لیست کامل گفتوگوها و دیالوگهای فیلم به زبان انگلیسی و حداقل یک عکس از فیلم داشته باشند. کمیته گزینش جشنواره پس از بررسی فیلمهای فرستاده شده، تا آخر ماه آگوست اسامی فیلمهای منتخب را اعلام خواهد نمود تا نسخه قابل نمایش بر روی پرده در فرمتهای مشخص ارسال شود. 

گفتنی است که در روز پایانی جشنواره به برنده بخش مسابقه بینالمللی ۲۰۱۳، جایزه و "تندیس طلایی آنا" از طرف حامیان مالی این جشنواره اهدا خواهد شد و همچنین برنده بخش مسابقه حوزه بالتیک ۲۰۱۳، نیز از طرف حامیان مالی جشنواره جایزه نقدی و یک "تندیس آنا" دریافت خواهد نمود. محل برگزاری جشنواره بینالمللی فیلم کوتاه ریگا، شهر ریگا، پایتخت و بزرگترین شهر جمهوری لتونی و یکی از مراکز مهم صنعتی، تجاری، فرهنگی و مالی منطقهي بالتیک و یکي از بنادر مهم در منطقه است. ریگا با جمعیت ۷۰۶.۴۱۳ نفر در سال ۲۰۱۰ بزرگترین شهر کشورهای حوزهي دریای بالتیک و سومین شهر کل منطقهي بالتیک پس از سن پتربورگ و استکهلم است. مساحت این شهر ۳۰۷.۱۷ کیلومترمربع است و مرکز تاریخی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. 

منابع:
وبگاه رسمی جشنواره بین المللی فیلم کوتاه ریگا
http://www.۲annas.lv/lat/news/
ریگا؛ از ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد
http://fa.wikipedia.org/wiki/ریگا

نويسنده: مونا بقايي، عضو شوراي فرهنگي ايراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 28209