توصيه مطلب
۱
 
بازار فروش لوازم‌التحریر در ترکمنستان
 

بازار فروش لوازم‌التحریر در ترکمنستان
 

ايراس: در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید بازار عرضه لوازمالتحریر و لباسهای دانشآموزان که در ترکمنستان به «بازار مکتب» مشهور است، حال و هوای دیگری به خود میگیرد و محل عرضه لوازمالتحریر و لباسهای دانشآموزان به شلوغترین محل خرید و فروش تبدیل می‏شود و در آن صرفا لوازمالتحریر و لباس‏های فرم دانش‏آموزان عرضه می‏شود. کیف، دفتر، خودکار، مداد، دفتر نقاشی، کت و شلوار، پارچه، کفش، کلاه سنتی ترکمنی و کتاب از جمله اقلام مکتب بازار عشق‏آباد هستند که عرضه می‏شود و پس از آغاز سال جدید تحصیلی مونتاژ و برداشته می‏شوند.

نگاهي گذرا به نظام آموزش همگانی ترکمنستان
لازم به ذکر است که اصلاحات نظام تحصیلی همگانی در کشور ترکمنستان با جمیعت بیش از شش میلیون نفر در حالی است که آموزش ابتدایی در مدارس این کشور پیشتر از هفت سالگی شروع می‏شد و برای تمام افراد بهصورت اجباری و رایگان بود.

ارتقاي سطح آموزش و پرورش یکی از مهمترین اولویتهای دولت «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان از نخستین روزهای انتخاب وی به سمت ریاست جمهور این کشور بود. به این ترتیب در سال ۲۰۰۷ میلادی وی طی فرمانی نظام آموزش همگانی را که قبل از سال ۲۰۰۷ میلادی ۹ ساله بود، یک سال دیگر افزایش داد و مدت زمان تحصیلات در دانشگاه‏ها را نیز از چهار سال به پنج سال تغییر داد.

ساخت ساختمان‏های مهد کودک، مدارس و دانشگاه‏های مجهز و مدرن در سراسر ترکمنستان و تجهیز آنها با مدرنترین دستگاه‏های آموزشی به ویژه شبکه اینترنت و افزایش حقوق معلمان و اساتید و اجازه تحصیل دانشجویان این کشور در کشورهای خارجی از دیگر اقدامات دولت ترکمنستان است که در مدت چهار سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر نیز ادامه دارد.

از سوی دیگر به موجب فرمان قربانقلی بردی‏محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان به وزارت آموزش و پرورش و نیز وزارت دادگستری این کشور دستور داده شد که برای اجرای فرمان تغییر نظام تحصیلی این کشور، اقدام و اصلاحات لازم را انجام دهند. به این ترتیب از سال تحصیلی ۲۰۱۳-۲۰۱۴ میلادی، نظام تحصیلات همگانی در ترکمنستان با هدف بالا بردن سطح کیفیت تحصیلات، ۱۲ ساله و مقطعی خواهد شد.

وزیر آموزش ترکمنستان ضمن توضیح موارد مهم قانون اصلاح نظام تحصیلی این کشور تصریح کرد: در نظام جدید آموزشی، کودکان ترکمنستان از سن شش سالگی تحصیلات ابتدایی را آغاز کرده و مدت زمان تحصیلات ابتدایی چهار سال، تحصیلات عمومی شش سال و دبیرستان دو سال خواهد بود.

«گلشات محمدف»، وزیر آموزش ترکمنستان افزود: طبق اصلاحات نظام آموزشی مدت زمان دبیرستان در این کشور ۲ سال و در رشته‏های مختلف و بر اساس انتخاب دانش‏آموز خواهد بود.

دستور رئیسجمهور ترکمنستان برای اهدای ۲۰۰ هزار نوتبوک به دانشآموزان کلاس اول
خبرگزاری رسمی ترکمنستان چندی پیش در گزارشی با چاپ متن کامل فرمان «قربانقلی بردی‏ محمداف»، رئیس جمهور این کشور، تصریح کرد: به موجب فرمان رئیس جمهور ترکمنستان به وزارت بازرگانی و روابط اقتصادی خارجی این کشور اجازه داده شده تا با یک شرکت چینی قرارداد خرید ۱۹۳ هزار و ۲۴۴ دستگاه نوتبوک را منعقد کند.

این خبرگزاری با اعلام اینکه جمعیت ترکمنستان بالغ بر شش میلیون نفر است، تصریح کرد: دولت این کشور نوتبوک‏های چینی مذکور را بهمنظور تحقق سیاست دولت در زمینه آموزش و نیز ایجاد امکانات و فرصتها برای آموزش و فراگیری فنون نوین به صورت رایگان برای دانش‏آموزان کلاس اول در کلیه مدارس ترکمنستان تهیه می‏کند.

اهدای رایگان رایانه به دانشآموزان ترکمنستانی که برای اولین بار به مدرسه می‏روند درحالی است که رئیس جمهور ترکمنستان به منظور ارتقاي سطح آموزشی این کشور قبلا دستور اصلاح قانون نظام آموزش همگانی را صادر کرده بود.

ساخت ساختمان‏های مهد کودک، مدارس و دانشگاه‏های جدید در سراسر ترکمنستان و تجهیز آنها با مدرنترین دستگاه‏های آموزشی به ویژه تخته مولتی مدیا و اتصال آنها به شبکه اینترنت، افزایش حقوق معلمان و اساتید و اجازه تحصیل در کشورهای خارجی به دانشجویان این کشور از دیگر اقدامات دولت ترکمنستان است که در مدت چهار سال گذشته آغاز شده و این روند در حال حاضر نیز ادامه دارد.

منبع: فارس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 30072