توصيه مطلب
۰
 
دیدار دو غول اقتصادی جهان در پکن
 

"آنگلا مرکل" صدر اعظ آلمان، امروز یکشنبه ششم جولای به پکن می رود تا در دیدار با رهبران چین مناسبات دو غول اقتصادی جهان را گسترش بدهد.
دیدار دو غول اقتصادی جهان در پکن
 
ایراس؛ آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اروپا و یکی از مهمترین اقتصادهای جهان مطرح است. این کشور در اوج بحران اقتصادی اروپا توانست بدون کمترین زحمتی از بحران خارج شود و در واقع آلمان یکی از معدود کشورهای اروپایی بود که کمترین زیان را از بحران اقتصادی دید.

در آن سوی دیگر چین نیز یکی از سریع ترین اقتصادهای رو به رشد جهان است که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ میلادی بتواند آمریکا را به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان پشت سر بگذارد. از همین رو افزایش ارتباطات میان برلین و پکن بدون شک اقتصاد چین و آلمان را بیش از گذشته قدرتمند خواهد کرد.

در همین رابطه قرار است امروز یکشنبه "آنگلا مرکل" به پکن سفر کند. گروهی اقتصادی صدر اعظم آلمان را همراهی می کنند و به احتمال زیاد در این سفر، واحدی مشترک میان شرکت هوایی لوفتانزا و هواپیمایی چین دایر می شود.

این سفر در حالی انجام می شود که حجم مبادلات سالانه دو کشور در سه سال گذشته ۱۴۰ میلیارد یورو بوده و در سه ماه نخست سال جاری میلادی نیز صادرات آلمان به چین ۹.۸ درصد رشد داشته است.

هر چند که انتظار می رود این سفر منجر به افزایش مبادلات میان پکن و برلین شود اما "هانس گئورگ ماسن"رئیس دستگاه اطلاعاتی ژرمن ها در آستانه سفر مرکل به پکن، هشدار داد که شرکت های آلمانی از سوی جاسوسان چینی تحت نظر هستند.

رئیس سازمان اطلاعاتی آلمان در ادامه گفت: این شرکت ها اغلب نمی دانند که اطلاعات مربوط به فعالیت های آنها از چه اهمیتی برخوردار است از همین رو نکات امنیتی را رعایت نمی کنند. آژانس اطلاعات چین به تنهایی ۱۰۰ هزار کارمند دارد و این افراد به راحتی می توانند شرکت های آلمانی را تحت نظر قرار بدهند.

البته آلمان تنها کشور غربی نیست که چین را متهم به جاسوسی می کند، بلکه آمریکا نیز در سال های اخیر اتهامات مشابهی را علیه پکن مطرح کرده است.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : www.reuters.com
کد خبر: 36779