توصيه مطلب
۲
 
بزرگترين موزائيك سكه‌اي جهان در استوني
 

بزرگترين موزائيك سكه‌اي جهان در استوني
 
ایراس: در تاريخ نوزدهم ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ ركوردي شگفتانگيز در كتاب ركوردهاي جهاني گينس به نام كشور استوني به ثبت رسيد. در اين روز بزرگترين موزائيك سكهای ساخته شد كه در جهان بينظير است. بزرگترين موزاييك سكهاي جهان از جالبترين ركوردهاي ثبت شده در كتاب ركوردهاي جهاني گينس است. اين اثر توسط ۴۱۲ نفر از كاركنان بانك SEB استوني در جشنواره ساليانه تابستاني ساخته شد. اين موزائيك ساخته شده از سكه؛ ۵.۶۷ متر طول و ۳.۵۵ متر عرض دارد و با داشتن مساحتي در حدود ۲۰ مترمربع، در واقع جدا از اجزاي تشكيلدهنده آن كه باعث شگفتانگيز بودن آن شده است، اندازه آن براي يك موزائيك بسيار بزرگتر از حد معمول است.

براي ساخت بزرگترين موزائيك سكهاي جهان در كل ۵۳۷۷۵ سكه پنج سنتي و ده سنتي به كار رفته است. هر سكه پنج سنتي استوني ۱.۲۹ گرم و هر سكه ده سنتي استوني ۱.۸۷ گرم جرم دارد و وزن كل سكههاي به كار رفته در ساخت اين اثر و در واقع وزن كلي اين موزائيك سكهاي ۴۸۲ پوند (۲۱۹.۱ كيلو گرم) است. در مجموع تعداد ۴۶.۲۴۱ سكه ده سنتي و ۷.۵۱۶ سكه پنج سنتي بزرگترين موزائيك سكهاي جهان را تشكيل ميدهند و به اين ترتيب ارزش كلي مجموعه سكههاي در كنار هم قرار گرفته در اين اثر هنري ۸۰۹۶۷۹۳۲ كرون استوني يعني ۶۵۹۰.۷۶۵۹ دلار (۴۹۹۹.۹۰ يورو؛ ۸۰۹۵۴۳۷ تومان) ميباشد.

اين موزائيك بزرگ سكهاي در واقع تصويري از يك كارت بانكي است كه همچنين تصوير يك كد QR روي آن وجود دارد. (QR کد یک رمزمیلهی ماتریسی یا بارکد دوبُعدی است که میتوان آن را با پويندههای QR، تلفن همراه دوربیندار و تلفن هوشمند خواند.) جزئيات كد QR بر روي اين موزائيك سكهاي به زيبايي نقش بسته است به طوري كه رنگ سكههاي اين قسمت و بعضي ديگر از قسمتها با رنگ سكههاي زمينه تفاوت دارد و اين تيره و روشني با هارموني زيباي رنگ طلايي و نقرهاي سكههاي پنج سنتي و ده سنتي باعث زيبايي هرچه بيشتر اين اثر شده است. اين کد QR با چنان دقت و ظرافتي درست شده است كه كاملا هوشمند بوده و قابليت عملكرد نیز دارد و با تلفن همراه و پويندههاي QR خوانده ميشود.

با حمايت تيمِ ثبت ركوردهاي جهاني گينس، جابجایی سكهها به محل ساخت اثر يعني بانك SEB استوني؛ تحت نظارت تيم امنيتي G۴S صورت گرفت. (G۴S از معتبرترين شركتها و گروههاي ارائهدهنده راه حلهای امنیتی پیشرو در جهان است.)

SEB يك بانک جهانی و متمرکز بر بازار استونی است که ارائهدهنده خدمات کامل مالی به شرکتهای بزرگ، کوچک و متوسط از بخشهاي دولتی و خصوصی میباشد. بانك SEB استوني يكي از شعبههاي گروه بينالمللي SEB و تحت مالكيت بانك مركزي SEB در سوئد است. اين بانك رتبه دومين بانك بزرگ در كشور استوني را دارد و به نقل از مجله بینالمللی اقتصادی بنکر، همانند بانك SEB ليتواني و لتوني، به عنوان بهترین بانک كشور درسال ۲۰۱۲ شناخته شده است. اين بانك در شهر تالين بزرگترین شهر و پایتخت کشور استونی در استان هاريو قرار دارد. ايدهي اصلي براي ساخت بزرگترين موزائيك متشكل از سكه در جهان زماني شكل گرفت كه جشنواره تابستاني ساليانه بانك SEB استوني در پيش بود و طبق عادت هميشگي كاركنان بانك به اين مناسبت در فكر خلق كردن يك اثر هنري به طور گروهي بودند. باورنكردني است اما كاركنان اين بانك كار براي ساخت بزرگترين موزائيك سكهاي جهان را در ساعت ۱۲ ظهر آغاز نمودند و ظرف مدت هشت ساعت كار به پايان رسيد و در ساعت ۸ بعد از ظهر روز نوزدهم ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ با حضور ناظراني از گروه ثبت ركوردهاي گينس، اين اثر هنري در كتاب ركوردهاي جهاني گينس به ثبت رسيد.

منابع:
Guinness world records corporate official site; largest coin mosaic
http://www.guinnessworldrecords.com/records-۱۰۰۰/largest-coin-mosaic-/
QR Code Coin Mosaic; By Roger June ۲۷, ۲۰۱۲
http://۲d-code.co.uk/coin-mosaic/
World record academy; largest coin mosaic: SEB Bank sets world record; Friday, June ۲۲, ۲۰۱۲
http://www.worldrecordacademy.com/biggest/largest_coin_mosaic_SEB_Bank_sets_world_record_۱۱۲۹۳۴.html
SEB Pank; From Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/SEB_Pank

نویسنده: مونا بقایی، عضو شورای فرهنگی ایراس
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 28354