توصيه مطلب
۰
 
بلاروس به دنبال گسترش همكاری با اتحادیه اروپا
 


ايراس: 'الكساندر لوكاشنكو' رییس جمهوری بلاروس روز شنبه اعلام كرد كه كشورش به دنبال توسعه و تعمیق همكاری ها با اتحادیه اروپا است. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رسمی'بلتا'؛ لوكاشنكو گفت:روسیه، شریك راهبردی ما در فضای اوراسیا بوده و اتحادیه اروپا نیز در غرب برای ما از چنین جایگاهی برخوردار است.
اظهارات لوكاشنكو مبنی بر علاقه مندی مینسك به توسعه روابط با اتحادیه اروپا در شرایطی صورت می گیرد كه اعمال تحریم های یكجانبه این اتحادیه و آمریكا علیه بلاروس به اتهام تقلب در انتخابات دو سال قبل این كشور، اقتصاد بلاروس را در وضعیت نابسامانی قرار داده و مشكلات زیادی را برای مردم این كشور به وجود آورده است ، به طوری كه ارزش پول رایج این كشور در شش ماه گذشته نزدیك به دو برابر كاهش یافته است.
وی با بیان این كه مینسك علاقه مند به همگرایی همكاری های اقتصادی و بازرگانی در چارچوب كشورهای همسود ، جایی كه روسیه به عنوان شریك راهبردی بلاروس در آن قرار دارد، است، افزود: در همین حال به توسعه روابط با اتحادیه اروپا و آمریكا نیز اهمیت ویژه ای قایل هستیم. رییس جمهوری بلاروس اظهار داشت:ما برای توسعه همكاری ها با اتحادیه اروپا در جبهه غرب تلاش می كنیم و اولویت و راهبردی ما در این راستا، تاكید بر روابط چند بعدی است.
وی در تحلیل وضعیت حاكم بر ساختار روابط بین المللی در شرایط كنونی نیز اظهار داشت:وضعیت ژئوپلیتیكی بتازگی وخیم شده است و ما شاهد آن هستیم كه تعداد مشخصی از كشورها كه همه از آنها شناخت كافی دارند، در امور داخلی كشورهای مستقل دخالت می كنند و در صورت لزوم بمباران و كشتار می كنند. پیش از این، 'سرگئی مارتینوف'، وزیر امور خارجه بلاروس نیز گفته بود كه با وجود تنش در روابط اتحادیه اروپا و بلاروس، مینسك به ادامه ارتباط با این اتحادیه علاقه مند است.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 20235