توصيه مطلب
۰
 
ناباکو یک پروژه مرده است
 


ايراس: کارشناسان انرژی بر این باورند که پس از توافق روسیه و ترکیه برای احداث خط لوله جریان جنوبی از طریق مرزهای ترکیه پروژه خط لوله ناباکو عملا به یک پروژه مرده تبدیل شده است. به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ اتحادیه اروپا قصد دارد با احداث پروژه ناباکو امنیت انرژی خود را طی سالهای آینده تضمین کرده و وابستگی خود به منابع گازی روسیه را کاهش دهد.اختلافات گازی روسیه و اوکراین طی سالهای اخیر بارها موجب قطع صادرات گاز روسیه به اروپا شده است . ظرفیت انتقال این خط لوله 30 میلیارد متر مکعب در سال است و قرار است ذخایر گازی دریای خزر را به بازار اروپا منتقل کند ولی در ماه دسامبر ترکیه به روسیه اجازه داد تا برای اجرای خط لوله جریان جنوبی از مسیر دریای سیاه استفاده کند .
ظرفیت انتقال این خط لوله بیش از 63 میلیارد متر مکعب در سال خواهد بود . قرار است عملیات اجرایی این خط لوله از اواخر سال 2012 آغاز شود . نجدت پامیر معاون پیشین شرکت نفت ترکیه در این باره تاکید کرد پیش از امضای توافق روسیه و ترکیه پروژه ناباکو در حالت اغما قرار داشت و اکنون پس از امضای این توافق نامه باید گفت این پروژه به یک طرح مرده تبدیل شده است .پروژه 3900 کیلومتری ناباکو قرار است پس از عبور از مرزهای ترکیه به کشورهای رومانی بلغارستان مجارستان و از آنجا تا اتریش امتداد یابد . ترکیه در دسامبر 2011 قرارداد احداث خط لوله ترانس آناتولی را با آذربایجان به امضا رسانده است که هر سال 10 میلیارد متر مکعب گاز باکو را به بازارهای اروپایی منتقل خواهد کرد .
این در حالی است که ترکیه به عنوان یکی از شش سرمایه گذار پروژه ناباکو همچنان از اجرای این طرح حمایت می کند . تانر ییلدیز وزیر انرژی ترکیه تاکید کرد ما همچنان به تلاشهای خود برای اجرای این پروژه ادامه می دهیم . ولی راس ویلسون سفیر پیشین آمریکا در ترکیه در این باره تاکید کرد موافقت ترکیه با احداث خط لوله جریان جنوبی از طریق دریای سیاه نشان می دهد آنکارا برای احداث این خط لوله اولویت بیشتری نسبت به ناباکو قائل است .
ترکیه با امضای قرارداد های جدید با روسیه و آذربایجان در حال تبدیل به یک شبکه ترانزیتی مهم گاز اروپا است . به اعتقاد کارشناسان انرژی پروژه ناباکو هم اکنون با چالش تامین منابع گازی نیز روبرو است .بر اساس گزارش شرکت بی پی بیست و هفت کشور اروپایی در سال 2010 میلادی بیش از 444 میلیارد متر مکعب از تقاضای 553 میلیارد متر مکعب گاز مورد نیاز خود را از طریق واردات تامین کرده اند.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 21955