توصيه مطلب
۰
 
حمایت مجدد آمریکا از خط لوله «تاپی»
 

دولت آمریکا حمایت خود را از پروژه خط لوله تاپی اعلام کرد. سخنگوی وزارت خارجه این کشور در جدیدترین اظهار نظر خود در این رابطه گفت به اعتقاد مقامات واشنگتن احداث این طرح می تواند در منطقه تحول ایجاد کند و معادلات انرژی منطقه را تغییر دهد.
حمایت مجدد آمریکا از خط لوله «تاپی»
 
ایراس؛ دولت آمریکا ضمن حمایت مجدد از خط لوله گاز «تاپی»، اعلام کرد این خط لوله قابلیت ایجاد تحول در آینده کل منطقه آسیای مرکزی و همچنین جنوبی را داراست. دولت آمریکا از ابتدای مطرح شده پروژه این خط لوله، از حامیان اصلی آن به شمار رفته است.

به گزارش ایراس به نقل از Statesman، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در سخنانی درباره خط لوله گاز ترکمنستان- افغانستان- پاکستان- هند (تاپی) اظهار داشت :" ایالات متحده از تاپی حمایت می کند، زیرا ما بر این باوریم که این خط لوله پتانسیل ایجاد تحول در آینده منطقه را داراست".

وی افزود :" پروژه خط لوله تاپی، یک تلاش واقعی بین المللی است و در صورتی که محقق شود، می تواند به عنوان نمونه ای مهم، نمایانگر منافع حاصل از ارتباط نزدیک تر اقتصادی در منطقه باشد". این مقام آمریکایی همچنین ضمن استقبال از امضای موافقتنامه اجرایی تاپی که هفته گذشته انجام گرفت، از آن ها خواست برای پیشبرد این پروژه با یک شرکت انرژی بین المللی وارد تعامل شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه ضمن بیان اینکه ایالات متحده از مشاهده پیشرفت در احداث خط لوله تاپی خرسند است، ابراز امیدواری کرد در صورتی که این پروژه بر یک مبنای معتبر از نظر مالی و پایدار از نظر اقتصادی انجام گیرد، می تواند با موفقیت همراه شود.

وی اظهار داشت :"ما طرف های ذینفع در تاپی را تشویق می کنیم که یک شرکت انرژی بین المللی را وارد پروژه کنند تا در توسعه ذخایر گازی با شرکت گاز ترکمنستان همکاری کرده و به عنوان پشتیبان پروژه فعالیت کند".

طول خط لوله تاپی ۱۷۳۵ کیلومتر است و با گذشتن از خاک افغانستان و پاکستان، گاز ترکمنستان را به هند منتقل می کند. بر اساس توافقات طرفین، قرار است پاکستان و هند هر کدام ۴۲ درصد از گاز و بقیه را افغانستان دریافت کنند.

باید اشاره کرد که جدی شدن بحث احداث خط لوله تاپی و به ویژه اعلام حمایت های مکرر کشورهای غربی از این پروژه، به طور مستقیم با موضوع بحران اخیر اوکراین که روسیه و غرب را در تقابلی شدید با یکدیگر قرار داده، ارتباط دارد. بر این اساس، در نتیجه بحران اوکراین کشورهای غربی بار دیگر به این فکر افتاده اند که با طرح مسیرهای انتقال انرژی جایگزین در منطقه، روسیه را تحت فشار قرار داده و قدرت مانور این کشور را محدود نمایند.

با این حال، باید توجه داشت که تحقق نهایی خط لوله تاپی – و دیگر پروژه های انرژی مرتبط در منطقه – به مجموعه ای از عوامل منطقه ای و بین المللی بستگی دارد که میزان تشدید تقابل میان روسیه و غرب از یک سو و میزان موفقیت ترکمنستان در تأمین گاز لازم برای این پروژه – و البته دیگر پروژه های مطرح درباره این کشور – عامل مهمی در این زمینه به شمار می رود. 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : استتس من
کد خبر: 36995