توصيه مطلب
۰
 
برگزاری نشست کارشناسی «بهره‏‌برداری عاقلانه از منابع بیولوژیک دریای خزر»
 

ایراس: با حضور نمایندگان و کارشناسان مربوطه و ارشد پنج کشور ساحلی دریای خزر نشستی به منظور حفظ و بهره‏برداری عاقلانه از منابع بیولوژیک دریای «خزر» در «عشق‏آباد» پایتخت کشور ترکمنستان آغاز شد. به گزارش ایراس به نقل از فارس؛ نشست مسئولان و کارشناسان ذیصلاح بهمنظور تهیه پیش‏نویس موافقتنامه حفظ و بهره‏برداری عاقلانه از منابع بیولوژیک دریای خزر با حضور نمایندگان و کارشناسان مربوطه و ارشد پنج کشور ساحلی دریای خزر در عشق‏آباد پایتخت کشور ترکمنستان آغاز شد.

هیئت ایرانی در این نشست که در محل ساختمان وزارت خارجه ترکمنستان آغاز شد، «علی اصغر مجاهدی» سرپرست صید و بنادر صیادی سازمان شیلات ایران سرپرستی می‏کند. در جریان این نشست که به مدت ۳ روز ادامه خواهد داشت، چگونگی تهیه و تدوین پیش‏نویس متن موافقتنامه حفظ و بهره‏برداری عاقلانه از منابع بیولوژیک دریای خزر که حدود ۳ سال در حال بررسی است، مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است که وزیر امور خارجه ترکمنستان هفته جاری از برگزاری یک نشست دیگر کارشناسی مشابه در ارتباط با تهیه تدوین پیشنویس ۲ موافقتنامه جدید در ارتباط با دریای خزر در ترکمنستان خبر داده بود. «رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان در ارتباط با مسائل دریای خزر و بررسی پیش‏نویس ۲ موافقتنامه جدید در رابطه با حفاظت از محیط زیست و پیشگیری آلایندهها و اوضاع فوق‏العاده در این دریا بررسی خواهد شد.

این مقام عالیرتبه دولت ترکمنستان تصریح کرد: در تاریخ ۱۷ الی ۱۸ آوریل قرار است نخستین نشست نمایندگان ذیصلاح کشورهای ساحلی دریای خزر در ارتباط با بررسی پیش نویس طرح موافقتنامه پیشگیری از اوضاع فوقالعاده و رفع پیامدهای آن برگزار شود. این مقام عالی رتبه دولت ترکمنستان همچنین افزود: این ۲ همایش با حضور مسئولان و کارشناسان مربوطه پنج کشورهای ساحلی دریای خزر برگزار خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد که ابتکارات در ارتباط با تهیه موافقتنامه‏های مذکور از سوی رئیس جمهور ترکمنستان در سومین نشست سران کشورهای ساحلی دریای خزر در باکو که در نوامبر سال ۲۰۱۰ میلادی برگزار شد،ارائه شده‏ است. وزیر خارجه ترکمنستان گفت: پیش‏نویس طرح موافقتنامه‏های مذکور در سال ۲۰۱۱ میلادی از سوی طرف ترکمنی تهیه و برای بررسی به کشورهای ساحلی دریای خزر ارسال شده‏ است.

در حال حاضر مسائل مربوط به امنیت و حفظ محیط زیست آشکارا بر ملاحظات اقتصادی و ژئوپولیتیک برتری دارند و برخی از موضوعات پراهمیت همچون همکاری اقتصادی، تجاری، انرژی، حملونقل و... به ایجاد پیوندهای سیاسی نزدیکتر و بیشتر میان کشورهای ساحلی آن بستگی دارد. این درحالی است که مسائلی چون اکتشاف و استخراج انرژی و لطمهای که از این راه به محیط زیست خزر وارد می‏شود زمینه‏های گسترده‏ای را برای همکاری‏های منطقه‏ای با محوریت دریای خزر هموار می‏سازد. واقعیت آن است که به دلیل وجود منابع مشترک انرژی (نفتو گاز) کشورهای ساحلی هنوز نتوانسته‏اند به توافقی همه‏جانبه درباره تعیین مرزها و رژیم حقوقی دریای خزر دست پیدا کنند و این درحالی است که روند مذاکرات بین کشور ساحلی دریای خزر در پی فروپاشی شوروی سابق حدود ۲۰ سال است که ادامه دارد.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 28075