توصيه مطلب
۱
 
مواد دارويي در طب سنتي روسی
 

مواد دارويي در طب سنتي روسی
 

ايراس: بسیاری از روسها از جمله پزشکان، در مورد طب سنتي روسي و گیاهان دارویی آگاهي دارند. محبوبترین گیاهان دارويي در طب سنتي روسیه عبارتند از سير، خردل، مخمر آبجو سنت جان، بابونه، اوکالیپتوس، سنبل، گل مریم، نعناع، گل همیشه بهار فرز، برگ گزنه سوزش و قره قاط.

سير
اگر در هنگام ورود به خانه روسی و یا حتی دفتر كار، بوی قوی سیر خام به مشامتان رسيد، انتظار نداشته باشيد كه ابن بو حتماً از آشپزخانه باشد يا اين كه كسي در حال خوردن سير باشد زيرا بوي سير خام در يك خانه يا دفتر كار روسي معمولاً نشاندهنده اين است كه شخصي بيمار شده است. طب سنتي روسي سير را راه جلوگيري از انتشار ميكروبها و ويروسها ميداند. وقتي يكي از افراد خانواده به يك بيماري واگيردار مبتلا ميشود؛ بقيه افراد با قرار دادن قطعات سير خام در فضا از خود در برابر ابتلا به آن بيماري محافظت ميكنند. بيشتر مردم روسيه باور دارند كه مواد سازنده سير قابليت از بين بردن بيماريها و كشتن ويروسها، حتي ويروسهاي قوي مانند آنفولانزا را دارند.

درمان با سیر یکی از محبوبترین و موثرترين درمانها در طب سنتي روسيه است. در زمانهايي از سال كه آنفولانزا شايع ميشود، بعضي والدين روسي كه به طب سنتي روسي عقيده دارند؛ يك قطعه سير در جيب فرزندان خود قرار ميدهند تا او را در برابر ابتلا به اين بيماري محافظت كنند. همچنين در فصول سرد سال مردم روسيه ميزان سير موجود در برنامه غذايي خود را افزايش ميدهند تا سيستم ايمني بدن خود را تقويت نمايند. مانند مردمان بسیاری از کشورهای دیگر و به خصوص كشورهاي شرقي، مردم روسیه به طیف گستردهای از درمانهاي طب سنتي اعتقاد دارند و تا حد زیادی از داروهاي گياهي و روشهاي درماني طب سنتي استفاده ميكنند.

گياهان دارويي
جوشانده مخمر آبجو سنت جان برای درمان سرماخوردگی، مشکلات معده، بیماریهای پوستی و بیماری کلیه مورد استفاده قرار میگیرد و نعناع و سنبل برای درمان مشکلات سیستم عصبی استفاده میشوند و بابونه با داشتن خصوصیات ضدعفونیکننده شناخته شده است و از اين رو برای درمان گلو درد و اسهال مفيد ميباشد و گزنه براي بند آوردن خونریزی استفاده میشود و جوشانده آن هم برای تقویت مو توصيه ميشود. گل همیشه بهار فرز به عنوان یک گياه موثر در برابر آلرژیهاي پوستي به ویژه آلرژيهاي نوزادان و بچههای کوچک شناخته شده است. اگر کودکي دارای مشکلات پوستی باشد به مادر او توصيه ميشود با جوشانده گل همیشه بهار فرز او را حمام كند. برگ کلم تازه برای اثر ضد التهابی خود شناخته شده است.

خردل
آرد خردل از موادي است كه در طب سنتي روسي كاربرد گسترده و مهمي دارد. از نظر متخصصين طب سنتي روسي، وقتي كسي دچار سرفههاي مكرر و شديد ميشود، استفاده از مشمع خردل براي او چاره ساز است. مشمع خردل به تکههای کوچک کاغذ پوشش داده شده با یک لایه از آرد خردل گفته ميشود. مشمع خردل را ميتوان در اكثر داروخانههاي روسيه پيدا كرد. در پزشكي سنتي روسي از مشمع خردل براي تسريع جريان خون و گرم كردن بيمار استفاده ميشود. مشمع خردل را ابتدا در آب بسار داغ خيسانده و سپس به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقيقه روي پشت و قفسه سينه فرد مبتلا به سرفه قرار ميدهند. در طول مدت انجام درمان بيمار بايد با پتو گرم نگه داشته شود و پس از اتمام كار هم بايد به مدت طولاني (براي مثال از شب تا صبح) در بستر گرم بماند تا گرماي بدن او كه در واقع با مشمع خردل ايجاد شده است، از دست نرود. بسياري از مردم روسيه چنان به اين روش اعتقاد دارند كه در مورد كاربرد مفيد آن قسم ياد ميكنند.

شير و عسل
یکی دیگر از روشهاي رايج و محبوب طب سنتی روسیه در برابر سرماخوردگی، نوشیدن شیر گرم با عسل و کره هر شب قبل از خواب است. از نظر روسها اگر کسی مریض شده است، سرماخورده است و گلودرد دارد و یا سرفه ميكند، نوشیدن شیر گرم براي بهبود او ضروري است.

قرص زغال سنگ (coal)
طب سنتي روسي درمان موثري در رفع مسموميتهاي غذايي را شامل ميشود. در مورد مسموميتها مصرف چند قرص زغال سنگ توصيه ميشود؛ قرصهاي زغال سنگ مواد سمي را جذب كرده و باعث نجات بيمار ميشوند. اين روش همچنين در مورد مسموميتهاي الكلي توصيه ميشود. بستههاي قرص زغال سنگ را ميتوان از اكثر داروخانههاي روسيه با مبلغ بسيار كمي تهيه كرد.

موميو
علاوه بر گياهان دارويي در روشهاي درماني طب سنتي روسي از اثر شفابخش موميو استفاده ميشود. موميو مخلوطی از مواد آلی و غیر آلی محلول در آب است که منشا طبیعی داشته و در شکاف بین سنگها موجود است. موميو براي درمان زخمها، زخم معده و سردرد، و برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفيد است.

منابع:
Garlic, Mustard and Herbs: Russian Folk Remedies; By Irina Titova; The St. Petersburg Times; Published: June ۲۳, ۲۰۰۹ (Issue # ۱۴۸۵)
http://www.sptimes.ru/story/۲۹۳۲۶
About A Russian Herbal
http://store.innertraditions.com/isbn/۹۷۸-۰-۸۹۲۸۱-۵۴۹-۴
RUSSIAN TRADITIONAL MEDICIN AND ITS BENEFITS
http://www.scribd.com/doc/۵۵۰۳۷۵۲۴/Russian-Traditional-Medicine-and-Its-Benefits

نويسنده: مونا بقايي، عضو شوراي فرهنگي ايراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26527