توصيه مطلب
۰
 
استقبال از کتابی درباره ایران در لیتوانی
 

ایراس؛ "ریتا ماتولونیته" کتابی را با عنوان «ایران جذاب دور و نزدیک» درباره ایران نوشته است.

به گزارش ایراس، "حمیدرضا کهلائی" همسر ریتا ماتولونیته، درباره کتابی که همسرش تألیف کرده، مینویسد: "با کمی تحقیق در کتابخانه های مختلف در کشورهای متفاوت به این نتیجه رسیدیم که تعداد کتاب های مثبت یا به اصطلاح سفید در مورد ایران بسیار کم است. به هر کتابخانه ای مراجعه کنید خواهید دید که کتاب های بهاییت بیش از کتاب هایی است که در مورد ایران نوشته شده است. عملا بهجز یکی – دو سفرنامه به زبان انگلیسی، هیچ کتاب بی طرفی در مورد ایران در کتابخانه ها پیدا نمی شود. حتی به تازگی کتاب و فیلم «بدون دخترم هرگز» به زبان های بسیاری از جمله لیتوانیایی ترجمه و دوبله شده است."

دکتر ریتا ماتولیونیته یک سال در مشهد زندگی کرده و پس از بازگشت به اروپا در اعتراض به کتاب های بسیاری که برای سیاه نمایی علیه ایران چاپ شده بودند، کتابی را با عنوان «ایران جذاب دور و نزدیک» به زبان لیتوانیایی نوشته که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است. سازمان یونسکو نیز از کتاب و نویسنده آن حمایت کرد، مراسم رونمایی آن در مقر یونسکو برگزار شد و نویسنده آن به عنوان سفیر صلح و دوستی ایران و اروپا برگزیده شد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در لهستان نیز از چاپ کتاب پشتیبانی و برای آن در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، مراسم رونمایی برگزار کرد. در این مراسم مدیر کل وزارت امور خارجه ایران و نمایندگانی از وزارت امور خارجه لیتوانی نیز حاضر بودند.

به گفته نویسنده، این کتاب برای کسانی است که اطلاعات اندکی از ایران دارند، ولی آماده دریافت حقایق در مورد ایران هستند. کتاب مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و جایگاه دوم را در لیست پرفروش ترین کتاب های لیتوانی به دست آورده است. با توجه به استقبال گسترده از کتاب و عدم وجود کتابی در مورد ایران در کشور های بالتیک قرار است که کتاب به زبان های لهستانی، لاتویایی، استونی و روسی ترجمه شود.


پایان متن/
Share/Save/Bookmark
مرجع : پیام نو
کد خبر: 34718