توصيه مطلب
۰
 
افغانستان و بازهم تکرار مکرارت
 

افرادی که گمان می کردند با میانجی گری آمریکا بحران انتخاباتی در افغانستان به پایان رسیده در اشتباه بودند چون روند بازشماری آرا در کابل به بن بست خوردهع است.
افغانستان و بازهم تکرار مکرارت
 
ایراس؛ اختلافات میان "عبدالله عبدالله" و "اشرف غنی احمد زی" و ستادهای انتخاباتی آنها بر سر تشخیص و اعتبار امضا در برگه رای دهی، سبب توقف بررسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است.

"نور محمد نور" سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، در این رابطه گفت: "اختلاف باعث شد که روز شنبه ۲۸ تیر روند بررسی آراء یک ساعت و نیم زودتر به پایان برسد و امروز نیز این بازشماری انجام نشد . اکنون گفتگو بین نمایندگان دو ستاد انتخاباتی، سازمان ملل متحد و کمیسیون مستقل انتخابات جریان دارد و بعد از حل اختلاف، روند بررسی آراء از سرگرفته خواهد شد."

آقای نور می گوید که به اساس طرزالعمل کمیسیون مستقل انتخابات، امضا یا گذاشتن اثر انگشت در برگه رای دهی که هویت فرد را تثبیت کند، رای را بی اعتبار می سازد.

به گفته وی بحث نمایندگان نامزدان این بود که چه چیزی را امضا بگویند و چه چیزی را نه؟ چند خطی که در مقابل نام نامزد ترسیم شده، امضا است و یا تیک مارک؟ آیا این اعتبار دارد یا نه؟ یکی از ستادها آن را بااعتبار می دانست و ستاد دیگر نظر مخالف داشت.

بررسی آرای انتخابات افغانستان و انتقال صندوق های رای از ولایات به کابل از روز پنجشنبه ۲۶ تیر آغاز شده بود. بررسی آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از گذشت ۲۴ ساعت از توافق دو نامزد این انتخابات، باید روز دوشنبه هفته گذشته آغاز می شد، اما آغاز این روند سه روز به تاخیر افتاد.

نامزدهای انتخاباتی افغانستان با میانجگری "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا، برای حل بحران انتخابات توافق کردند که تمامی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کابل مورد بررسی دوباره قرار بگیرد تا "آرای پاک از آرای ناپاک" جدا شود.

اختلاف دو نامزد انتخابات ریاست جمهعوری افغانستان در مورد بازشماری آرا در حالی است که در یک ماه گذشته اختلافات زیادی میان آنها رخ داده بود و اغلب مردم این کشور انتظار داشتند که با میانجگری آمریکا اختلافات میان آنها حل شود.

البته این نکته را باید یادآور شد که وجود اختلاف میان نامزدها و به طور کلی میان گروه های مختلف افغان، خواسته قلبی آمریکاست چون از این طریق واشنگتن بهانه ای مناسب برای ادامه حضور در افغانستان بدست میاورد. تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : www.bbc.co.uk
کد خبر: 36978