توصيه مطلب
۰
 
سنگ زیربنای اختلافات روسیه و آمریکا؛ سپرموشکی اروپایی
 

ايراس: معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که طرح توسعه سپر موشکی جهانی آمریکا و بخصوص بخش اروپایی آن به سنگ زیربنای اختلافات روسیه و آمریکا و روسیه و ناتو تبدیل شده است.

به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ "آندری دنیسوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه در مراسم افتتاح یازدهمین کنفرانس امنیت و دفاع اروپا اعلام کرد که در صورت وجود اراده سیاسی لازم، این امکان کاملا وجود دارد که سامانههای دفاع ضد موشکی «هوشمندی» بوجود آید که بطور قابل اطمینانی از اروپا در برابر تهدیدات موشکی حفاظت کند و در عین حال جنبه ضدروسی نداشته باشد و به توان بالقوه راهبردی این کشور آسیبی نرساند.

به عقیده دنیسوف، مسئله دفاع ضد موشکی آزمایشی برای میزان آمادگی کشورهای اروپایی برای همکاری بر اساس اصل «غیرقابل تفکیک بودن امنیت» است. معاون وزیر خارجه روسیه افزود: زمان آن رسیده تا موانع سیاسی بر سر راه توسعه همکاریهای فنی-نظامی متقابلا سودمند برداشته شود و این امر میتواند اقدام عاقلانهای مضاف بر اصولی همچون «استفاده مشترک از منابع اتحادیه اروپا و روسیه» و «امنیت هوشمندان ناتو» باشد.

این دیپلمات بلندپایه روس تاکید کرد که بر اساس اصل «در قدیم» عمل شود، این خطر وجود دارد که تقسیم خطوط جدیدی بوجود آید که به نفع هیچ یک از طرفین نخواهد بود. طرح توسعه سپر موشکی جهانی آمریکا و بخصوص بخش اروپایی آن به سنگ زیربنای اختلافات روسیه و آمریکا و روسیه و ناتو تبدیل شده است.

روسیه و ناتو در نشست سران لیسبون در سال ۲۰۱۰ به توافق رسیدند تا در خصوص طرح سپر موشکی اروپایی با یکدیگر همکاری کنند، ولی مذاکرات در این زمینه به بن بست رسیده است، چرا که آمریکا از ارائه تضمین حقوقی در خصوص عدم جهت گیری ضد روسی این سامانه خودداری کرده است. روسیه در پاسخ به استقرار سامانههای دفاع ضد موشکی آمریکا در خاک اروپا قصد دارد مجموعهای از اقدامات نظامی-فنی و سیاسی را به منظور کاهش تهدیدات علیه امنیت ملی این کشور به کار بندد.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26726