توصيه مطلب
۰
 
قزاقستان و تاجیکستان مقصدهای روحانی در شهریورماه
 

"حسن روحانی" رئیس جمهور ایران، در شهرویوماه سال جاری سفرهایی را به قزاقستان و تاجیکستان خواهد داشت.
قزاقستان و تاجیکستان مقصدهای روحانی در شهریورماه
 
ایراس؛ دکتر "حسن روحانی" در راس هیاتی بلند پایه شهریورماه ( سپتامبر سال جاری میلادی) به قزاقستان و تاجیکستان سفر می کند.

رئیس جمهور ایران به منظور شرکت در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای که در شهر دوشنبه برگزار می شود به تاجیکستان سفر خواهد کرد و در حاشیه این اجلاس نیز با مقامات این کشور دیدار خواهد داشت.

گفته می شود در حاشیه این اجلاس روحانی با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور فدراسیون روسیه نیز دیدار خواهد کرد.

همچنین پیش از سفر به تاجیکستان رئیس جمهور در سفری دوجانبه به دعوت همتای قزاقستانی به این کشور سفر می کند.

سازمان همکاری های شانگهای در سال ۲۰۰۱ با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

با توجه به آن که تاجیکستان از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۳ ریاست سازمان همکاری های شانگهای را بر عهده گرفته است، چهاردهمین اجلاس سران با عنوان "همکاری، هم رشدی و همشکوفایی" در دوشنبه برگزار می شود.

حضور رئیس جمهور ایران در این دو کشور با توجه به آنکه غرب تلاش می کند میان کشورهای منطقه شکاف ایجاد کند حائز اهمیت است. اتحاد ایران با کشورهای حاشیه دریایی خزر و همچنین کشورهای استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی با توجه به آنکه این کشور ها از لحاظ منابع انرژی بسیار غنی هستند می تواند در بلند مدت موجب شکل گیری یک بلوک انرژی قدرتمند برای مقالبه با تحرکات غرب شود.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : president.ir
کد خبر: 36996