توصيه مطلب
۰
 
وضعیت متفاوت چین و آمریکا در آسیا
 

نتایج یک نظرسنجی جدید در آسیا نشان می دهد که آمریکا و چین وضعیت متفاوتی در قاره کهن دارند و دلایل متعددی برای دوستی و یا دشمنی با ایالات متحده و پکن در این منطقه از جهان وجود دارد.
وضعیت متفاوت چین و آمریکا در آسیا
 
ایراس؛ بر اساس نتایج نظر سنجی موسسه پیو، میزان علاقه به آمریکا در ژاپن ۶۶ درصد است در حالیکه فقط ۷ درصد از مردم این کشور به چین علاقه دارند. در ویتنام میزان علاقه به آمریکا ۶۷ درصد و میزان علاقه به چین ۱۶ درصد است.

در هند میزان علاقه به آمریکا ۵۵ درصد و دوستی با چین ۳۱ درصد است. در فیلیپین شاهد بیشترین میزان علاقه به آمریکا در میان کشورهای آسیایی هستیم به طوریکه ۹۲ درصد از مردم این کشور به آمریکا علاقه داشته و میزان تمایل به چین در این کشور ۳۸ درصد است.

در کره جنوبی میزان علاقه به آمریکا ۸۲ درصدو چین ۵۶درصد است. اما در اندنزی میزان علاقه به آمریکا ۵۹ درصد است در حالیکه ۶۶ درصد مردم این کشور به چین علاقه مند هستند. در تایلند میزان علاقه به چین و آمریکا تقریبا برابر است به طوریکه ۷۳ درصد علاقه به ایالات متحده و ۷۲ درصد علاقه به چین وجود دارد.

در مالزی شاهد کاهش علاقه به آمریکا هستیم بطوریکه ۵۱ درصد مردم علایق آمریکایی دارند در حالیکه میزان گرایش به چین در این کشور ۷۴ درصد است.

در بنگلادش نیز دو کشور تقریبا با هم برابر هستند به طوریکه میزان علاقه به آمریکا ۷۶ درصد و چین ۷۷ درصد است. اما در پاکستان شاهد کمترین میزان علاقه به آمریکا هستیم، در این کشور میزان تمایل به آمریکا ۱۴ درصد است در حالیکه میزان علاقه به چین در میان پاکستانی ها ۷۸ درصد است.

بر اساس این نظرسنجی دلایل گریزان بودن مردم آسیا از آمریکا بنا به دلایل متعددی از جمله حملات هواپیماهای بدون سرنشین آن به نقاط مختلف جهان و همچنین جاسوسی گسترده نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده از کشورهای مختلف است.

بر همین اساس، مناقشات مرزی چین با دیگر کشورهای شرق آسیا نیز دلیل اصلی دوری ممالک آسیایی از پکن اعلام شده است. 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : www.wsj.com
کد خبر: 36932