توصيه مطلب
۰
 
هیاهوی جدید گولونیست ها در ترکیه
 

انتشار گزارشی جدید در مورد نفوذ جریان "فتح الله گولن" در میان افسران بلند پایه ارتش ترکیه موجب واکنش گسترده مقامات این کشور شده است.
هیاهوی جدید گولونیست ها در ترکیه
 
ایراس؛ تحولات ترکیه از سال گذشته میلادی و بعد از افشای بزرگترین پرونده فساد مالی این کشور وارد روند جدیدی شد، چراکه "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترک ها، "فتح الله گولن" یکی از متحدان اصلی خود را متهم به دست داشتن در پرونده و افشای آن کرد.

اردوغان همچنین گولن و طرفداران آن را که به گولونیست ها شهرت دارند متهم به ایجاد یک دولت در سایه برای سرنگون کردن حکومت ترکیه کرد.

این اتهامات در حالی به گولن وارد می شود که محمد فتح الله گولن واعظ، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه است که در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می کند.

اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس از نفوذ بالای جنبش گولن درساختار سیاسی و اجتماعی ترکیه حکایت دارد. بر اساس این اسناد "جیمز جفری" سفیر سابق آمریکا در آنکارا در سال ۲۰۰۹ طی یک گزارش رمزدار این چنیین می نویسد: "جنبش فتح اله گولن کنترل کامل حکومت ترکیه را به دست گرفته است."

در همین رابطه روزنامه دیلی آقشام ترکیه عصر روز جمعه گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن جریان گولن در دفتر ریاست جمهوری ترکیه و مرکز فرماندهی ارتش این کشور نفوذ کرده است.

این گزارش با واکنش تند شخص "عبدالله گل" رئیس جمهور ترکیه مواجه شد. اما به انتشار این گزارش می توان از زاویه ای دیگر نگاه کرد و آن اختلافات موجود میان گل و اردوغان است. گل رئیس جمهور فعلی ترکیه از جایگاهی مناسب در میان مردم این کشور برخوردار است و تا کنون اظهار نظری در مورد اینکه آیا در انتخابات ماه آگوست نامزد خواهد شد یا خیر نکرده است.

از سوی دیگر اردوغان خود را برای ریاست جمهوری ترکیه آماده می کند و بر اساس برنامه حزب حاکم این کشور، نامزدی وی تا چند روز دیگر به طور رسمی اعلام می شود. از همین رو می توان این طور پیش بینی کرد که انتشار گزارش گولنیست ها در رونامه دیلی آقشام که یک رسانه دولتی است می تواند با هدف کنار زدن گل از رقابت با اردوغان انجام شده باشد.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36707