توصيه مطلب
۰
 
ازبکستان و قرقیزستان مسائل مربوط به مرزهای دو کشور را بررسی می کنند
 

ازبکستان و قرقیزستان درباره مسائل و مشکلات مرزهای دو کشور به گفتگو پرداختند. به اعتقاد کارشناسان که مسئولیت تدوین سند توافق مرزی را به عهده دارند اقلیت های دو کشور مشکل اصلی مرزها هستند.
ازبکستان و قرقیزستان مسائل مربوط به مرزهای دو کشور را بررسی می کنند
 
ایراس؛ مسئولین مناطق مرزی قرقیزستان و ازبکستان درباره مسائل مربوط به حفظ امنیت مرزهای دو کشور به گفتگو پرداختند. برنامه ای جهت افزایش مشارکت و گسترش چشم اندازهای همکاری میان دو کشور در راستای تامین امنیت مرزها در نیمه اول سال ۲۰۱۴ تدوین شده بود و طرفین نتایج این برنامه را مورد ارزیابی قرار دادند.

گفتگوها میان هیئت ستاد منطقه ای ماموران مرزی "شرق" از کمیته حفاظت از مرز ازبکستان و مدیریت مرزی در مناطق «اش» و «جلال آباد » مناطق مرزی قرقیزستان انجام شد. 

این جلسه در شهر "فرغانه" در ازبکستان برگزار شد و سران منطقه ای بخش های مرزی و فرماندهان واحدهای نظامی دو کشور که به طور مستقیم در حفاظت از مرزهای ازبکستان-قرقیزستان دخالت دارند در آن حضور داشتند.

کمیته حفاظت از مرزهای ازبکستان اعلام کرد: "نمایندگان دو طرف مسائل جاری و مشکل ساز در فضای امنیت مرزهای دو کشور را بررسی کردند و دیگر مسائل مانند حفاظت مرزها از جرم را مورد بحث قرار دادند." 

طول مرزهای ازبکستان-قرقیزستان ۱۳۷۸ کیلومتر است. این دو کشور پیش از این ۱۰۵۸ کیلومتر را در طول مرزها محدود کرده است.

این مذاکرات فشرده درباره تعیین حدود مرزهای ازبکستان-قرقیزستان از اواخر سال ۲۰۱۳ به علت وقوع درگیری های مکرر اخیر در مرزهای مشترک دو کشور در جریان بوده است. دولت های ازبکستان و قرقیزستان کارشناسانی را به کار گرفته اند تا بر نوشتن نسخه اولیه توافق مرزی میان دو کشور کار کنند.

کارشناسان وزرات امور خارجه دو کشور معتقدند که دشواری اصلی در این مذاکرات حضور اقلیت های ازبک در قرقیزستان و اقلیت قرقیزی در ازبکستان هستند.

دو کشور قرقیزستان و ازبکستان سال هاست که بر سر مسائل مرزی با یکدیگر مشکل دارند. به خصوص منطقه دره فرغانه از جمله مکان هایی است که محل مناقشات بسیاری بوده است. یکی از عمده ترین مشکلات میان این کشورها که با فروپاشی اتحاد شوروی شدت گرفت بحث مشکلات سرزمینی بود.

در زمان حاکمیت شوروی، حضور اقلیت های قومی در مرزهای دیگر کشورها چندان مسئله مهمی نبود اما پس از استقلال این کشورها مفهوم ملی گرایی در آن ها نیز شدت گرفت و بدین ترتیب حضور اقلیت های دیگر کشورها به مشکل اساسی و مرزها به مناطق بحرانی تبدیل شدند.

در سال های اخیر ازبکستان و قرقیزستان تلاش کرده اند با یافتن راه حل مشترک از تنش ها بکاهند و امنیت مرزها را تامین کنند. البته این تنها راه حل نظامی و فیزیکی است و نمی تواند به طور کامل مشکل را حل کند. درک صحیح از مفاهیم ملی گرایی و نیز بهبود وضعیت معیشتی هر یک از اقلیت ها می تواند در دراز مدت به حل بحران کمک کند.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : ترند
کد خبر: 36860