توصيه مطلب
۰
 
افزایش انتقال نفت از خط لوله باکو- تفلیس- جیحان
 

به گزارش کمیته آمار دولتی جمهوری آذربایجان، صادرات نفت این کشور از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیحان افزایش یافته است. در شرایط بحران کنونی در منطقه، این مسئله می تواند جایگاه جمهوری آذربایجان را در معادلات انرژی تغییر دهد.
افزایش انتقال نفت از خط لوله باکو- تفلیس- جیحان
 
ایراس؛ کمیته آمار دولتی جمهوری آذربایجان اعلام کرده صادرات نفت این کشور از طریق خط لوله باکو- تفلیس- جیحان به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. این عامل که تحت تأثیر دو دسته عوامل داخلی و منطقه ای به وقوع پیوسته، می تواند جایگاه باکو را در معادلات انرژی منطقه ارتقا ببخشد.

به گزارش ایراس به نقل از خبرگزاری ترند، آمارهای منتشره توسط کمیته آمار دولتی جمهوری آذربایجان حکایت از آن دارد که در فاصله ماه های ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۴، حجمی بالغ بر ۱۷.۶ میلیون تن نفت از طریق خط لوله مذکور انتقال یافته است. این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، میزان صادرات نفت این خط لوله ۱۶.۶ میلیون تن بوده است.

در این گزارش آمده: "۷۵ درصد از مجموع صادرات نفت کشور از خطوط لوله اصلی در فاصله ماه های ژانویه تا ژوئن، از طریق خط لوله باکو- تفلیس- جیحان انجام گرفته است». میزان انتقال نفت از این خط لوله طی سه سال های اخیر افزایش مستمر داشته، به گونه ای که در سال ۲۰۱۲ در مجموع ۳۲.۹ میلیون تن و در سال ۲۰۱۳، ۳۳ میلیون تن نفت از این طریق به خارج از کشور صادر شده است".

از سوی دیگر، در شش ماهه نخست سال جاری میلادی، مجموع صادرات نفت جمهوری آذربایجان از خطوط لوله مختلف این کشور، ۲۳.۳ میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۷.۳ درصد افزایش داشته است.

گفتنی است بر اساس آمارهای جدید منتشره، افزایش صادرات انرژی آذربایجان در بخش گاز طبیعی نیز نمود پیدا کرده است. بر این اساس، خط لوله باکو- تفلیس- ارزروم (خط لوله گازی موازی با باکو- تفلیس- جیحان) در شش ماهه نخست امسال ۳.۱ میلیارد متر مکعب گاز را انتقال داده که یک میلیارد متر مکعب بیش از مدت مشابه سال گذشته بوده است.

این آمارها بیانگر آن است که طرح های بلندمدت جمهوری آذربایجان برای تبدیل شدن به یکی از قطب های اصلی انتقال انرژی از منطقه دریای خزر، اندک اندک در حال محقق شدن است. البته این امر به جز برنامه ریزی ها و اقدامات زیرساختی در عرصه داخلی – از جمله فراهم کردن زمینه های لازم برای سرمایه گذاری های کلان خارجی در حوزه انرژی – تا حد زیادی به تحولات رخ داده در اوضاع منطقه نیز مرتبط است.

در این زمینه باید خاطرنشان کرد که از ابتدای فروپاشی اتحاد شوروی تاکنون، یکی از اهداف اصلی کشورهای غربی و به ویژه کشورهای اروپایی، کاهش وابستگی خود به واردات انرژی از روسیه از طریق افزایش حضور و نفوذ در حوزه های انرژی دیگر کشورهای منطقه است.

در این مسیر، برخی از وقایع مرتبط با بخش انرژی، از جمله تحرکات روسیه در عرصه های سیاسی و اقتصادی مرتبط، سبب شده در مقاطعی عزم غرب برای تحقق اهداف خود در حوزه مذکور بیش از پیش تقویت شود. بحران های گازی مکرر رخ داده میان روسیه و اوکراین که نتیجه مستقیم آن، کاهش یا قطع صادرات گاز به اروپا در چند مقطع زمانی طی یک دهه اخیر بوده، مهمترین عاملی است که در این زمینه تأثیرگذار بوده است.

در شرایط کنونی و در پرتو بحران اوکراین که در عمل روسیه را در تقابل با غرب قرار داده، می توان انتظار داشت که بار دیگر انگیزه کشورهای غربی برای کاهش وابستگی به مسکو در زمینه انرژی اوج گرفته و همکاری آن ها با دیگر کشورهای صادرکننده انرژی منطقه افزایش یابد. به هر حال، هرچند با توجه به جایگاه روسیه در عرصه جهانی انرژی، نمی توان در کوتاه مدت انتظار تحولی اساسی در این عرصه را داشت، اما این روند دستکم در بلندمدت می تواند بسیار به نفع کشورهایی چون جمهوری آذربایجان و رشد اقتصادی این کشورها باشد.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : ترند
کد خبر: 36950