توصيه مطلب
۱
 
روسیه و چین در صدر هزینه کنندگان نظامی جهان
 

گزارش جدید موسسه صلح استکهلم نشان می دهد که چین و روسیه رتبه های دوم و سوم را در میان کشورهای جهان از لحاظ اختصاص بودجه های نظامی دارند.
روسیه و چین در صدر هزینه کنندگان نظامی جهان
 
ایراس؛ بر اساس گزارش موسسه صلح استکهلم، آمریکا با اختصاص ۶۴۰ میلیارد دلار همچنان رتبه اول را در بودجه نظامی کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. بعد از آمریکا، چین با ۱۸۸ میلیارد دلار بودجه نظامی در رتبه دوم و روسیه نیز با ۸۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بودجه نظامی در رتبه سوم بیشترین بودجه های نظامی کشورهای جهان قرار دارند.

در این میان هزینه های نظامی هند در سال ۲۰۱۳ میلادی ۴۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده که این کشور را به عنوان نهمین کشوری که بیشترین خریدهای نظامی را انجام داده معرفی می کند. برهمین اساس هند هم اکنون دومین ارتش بزرگ جهان را دارد که در آن یک میلیون و ۱۸۰ هزار نیرو وجود دارد.

بر اساس این گزارش، نیروهای هوایی و دریایی هند به دلیل تجهیزات خود در رتبه پنجم کشورهای جهان قرار دارند اما نیروی زمینی ارتش هند وضعیت چندان مطلوبی ندارد. در بخشی از گزارش موسسه صلح استکهلم آمده که بودجه نظامی کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۱۳ میلادی با ۴ درصد رشد به ۱۵۰ میلیارد دلار رسیده است. در این میان بحرین بودجه نظامی خود را در سال گذشته ۲۶ درصد و عراق نیز ۲۷ درصد افزایش داده اند.

بر همین اساس بودجه کلی نظامی جهان در سال ۲۰۱۳ میلادی یک تریلیون و ۷۵۰ میلیارد دلار بوده که این میزان در مقایسه با سال ۲۰۱۲ میلادی ۱.۹ درصد کاهش داشته و بخش اعظم این کاهش به دلیل کاهش ۷.۸ درصدی بودجه نظامی آمریکاست.

این گزارش با وجود رتبه بندی هزینه های نظامی کشورها، حاوی یک نکته مهم دیگر نیز هست و آن این که حجم گسترده ای از جنگ افزارها به موجب بودجه های نظامی در آسیا و خاورمیانه انباشته می شود که این امر در صورت بروز بحران در منطقه می تواند آن را تبدیل به یک انبار باروت کند.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 35140