توصيه مطلب
۰
 
چالش و تاخیر در اجرای خط لوله ناباکو
 

چالش و تاخیر در اجرای خط لوله ناباکو
 


ايراس: راینهارد میچک، مدیر عامل خط لوله‌ ناباکو خبر داده اجرای این طرح که قرار است گاز دریای خزر و آسیای ‌مركزي را به اروپا انتقال دهد به تاخیر افتاده است.آیا تصمیم به کنار گذاشتن ایران از این پروژه می‌تواند دلیل تعویق آن باشد؟ طرح خط لوله‌ی ناباکو(NABUCCO) یکی از بزرگترین پروژه‌های انرژی اتحادیه اروپاست و بسیاری از مصرف کنندگان گاز اروپائی امیدوارند با اجرای این طرح قیمت گاز در اروپا کاهش یابد.راینهارد میچک، مدیرعامل خط لوله ناباکو پیش از این گفته بود: «در سال ۲۰۱۱ عملیات اجرائی خط لوله ناباکو شروع می‌شود و سال ۲۰۱۴ نیز نخستین مرحله از انتقال گاز از طریق لوله‌های ناباکو آغاز خواهد شد.حداکثر ظرفیت انتقال خط لوله ناباکو ۳۱ میلیارد مترمکعب گاز در سال خواهد بود».حال آقای میچک در کنفرانس مطبوعاتی خود در وین می‌گوید: «تاریخ آغاز اجرای پروژه ناباکو به سال ۲۰۱۳ و صدور گاز نیز تا سال ۲۰۱۷ به تعویق اقتاده است».
آیگون بدل‌اوا، تحلیلگر مسائل انرژي دربار‌ه‌ی به تعویق افتادن اجرای طرح ناباکو به دویچه وله می‌گوید: «کنسرسیوم پروژه خط لوله ناباکو درحال ارزیابی دوباره‌ی هزینه این پروژه است و یکی از دلایل این امر، افزایش طول این خط لوله است». مدیر عامل ناباکو پیش از این در این رابطه به دویچه وله گفته بود که طول این خط لوله ۳۳۰۰ کیلومتر خواهد بود.اما اکنون مسیر خط لوله تغییر یافته و ۵۵۰ کیلومتر به طول آن افزوده شده است. کارشناسان اقتصادی که با دویچه وله صحبت کردند، خاطرنشان می‌کنند که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و تنش پیرامون برنامه هسته‌ای ایران، باعث شده است که صاحبان پروژه ایران را بطور کامل کنار گذاشته، عراق را جایگزین آن کنند و "ضررهزینه‌ی گزاف طول خط لوله را به جان بخرند".
آیگون بدل‌اوا در رابطه با به تعویق افتادن اجرای خط لوله ناباکو ولی این نظر را قبول ندارد. وی می‌گوید که کنسرسیوم ناباکو مدتهاست روی مشارکت ایران در این پروژه حساب نکرده است. وی به گرانی تجهیزات و مواد فلزی مورد استفاده در این خط لوله هم اشاره می‌کند، اما در عین حال تائید می‌کند که مشارکت ایران می‌توانست در حل مسئله‌ی احداث خط لوله نقش سازنده‌ای داشته باشد. رولاند کوبیا رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در باکو هم ادعای این کارشناس را درباره افزایش "هزینه‌ی تجهیزات" تائید می کند.وی می‌گوید در سال‌های اخیر قیمت لوله و هزینه‌های کارگذاری خط لوله افزایش یافته است. کوبیا می‌افزاید: «توجیه فنی و اقتصادی و ارزیابی‌های پروژه ناباکو چند سال پیش انجام شده و بر اساس وضعیت اقتصادی کنونی، وقت ارزیابی دوباره‌ی آن فرارسیده است».
هزینه‌ی نهائی احداث خط لوله‌ی ناباکو اکنون رسما اعلام نمی‌شود.دراین‌باره هم کارشناسان و هم رقبای این پروژه اظهارنظرهای متفاوتی می‌کنند. کمپانی بریتیش پترولیوم (BP)، امکان افزایش هزینه ناباکو را تا ۱۴ میلیارد یورو پیش‌بینی می‌کند.اما این ادعا از سوی کنسرسیوم ناباکو تکذیب شده است.میچک، مدیر عامل ناباکو در کنفرانس مطبوعاتی خود در وین این ارقام را نادرست خواند. کارشناسان محلی از جمله آیگون بدل‌اوا معتقدند، افزایش هزینه‌های خط لوله ناباکو از "جذابیت" این خط لوله در میان اروپائیان نخواهد کاست.این کارشناس می‌افزاید: «کمیسیون اروپا حتی در صورت افزایش هزینه‌های خط لوله ناباکو، به دلیل دسترسی مستقیم به انرژی دریای خزر از ناباکو حمایت خواهد کرد». بنظراین کارشناس سهامداران ناباکو قرارداد خرید گاز را هر چه زودتر با تامین کنندگان آن، مانند آذربایجان، عراق و ترکمنستان امضا کنند و فقط امضای چنین قراردادی می‌تواند ضمانت اجرای طرح ناباکو باشد.
اما آیا زمان امضای چنین تفاهمنامه ‌بین تامین‌کنندگان گاز در منطقه و خریداران گاز اروپایی فرا نرسیده است؟ در نخستین روزهای سال ۲۰۱۱ خوزه مانوئل باروسو رئیس کمسیون اتحادیه اروپا و گونتر اوتینگر کمیسر انرژی این اتحادیه به جمهوری آذربایجان و ترکمنستان سفر کردند و توافقنامه‌ای بین آذربایجان و کمیسیون اروپا در مورد "کریدور جنوب" امضا شد.اما چنین قراردادی بین ترکمنستان و اتحادیه اروپا امضا ‌‌نشد. کارشناسان گازی منطقه که با دویچه وله صحبت کردند، تائید می‌کنند که آذربایجان و ترکمنستان برای تامین گاز خط لوله اظهارآمادگی می‌کنند. رئیس جمهور ترکمنستان نیز در سفر هفته پیش خود به کشور رومانی که یکی از سهامداران ناباکو است درخواست کرد، توافقنامه‌هایی برای صادرات گاز بین اتحادیه اروپا ، آذربایجان و ترکمنستان امضا شود.رئیس جمهور ترکمنستان گفت که کشورش برای همکاری با اتحادیه اروپا آماده هست.
اکنون با توجه به گفته‌های مدیر عامل خط لوله‌ی ناباکو در صورت اجرای این طرح، از سال ۲۰۱۴ گاز آذربایجان، ترکمنستان و عراق از طریق خط لوله ناباکو به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر خواهد شد.گرچه سهمامداران ناباکو صریحا و رسما اعلام نکرده‌اند، اما آنها با دور زدن ایران و با پذیرش هزینه‌ی‌ گزاف تصمیم گرفته‌اند طرح خود را عملی کنند. سهامداران پروژه‌ی ناباکو به ترتیب زیر شرکتهای OMV اتریش، MOL مجارستان، Bulgargaz بلغارستان، Transgaz رومانی، Botash ترکیه و RWE آلمان هر کدام صاحب سهم برابر ۶۷/ ۱۶(شانزده و شصت‌و‌هفت صدم درصد) می‌باشند.

منبع: دويچه‌وله
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 17907