توصيه مطلب
۰
 
عزم چین برای توسعه همه جانبه همکاری ها با قرقیزستان
 

دولت چین و قرقیزستان برای گسترش همکاری های تجاری توافق کردند. در جلسه کمیسیون بین دولتی تجارت و اقتصاد دو کشور برای اعطای اعتبارهای مالی به قرقیزستان در جهت توسعه زیر ساخت های این کشور توافق شد.
عزم چین برای توسعه همه جانبه همکاری ها با قرقیزستان
 
ایراس؛ جلسه کمیسیون بین دولتی تجارت و اقتصاد چین و قرقیزستان روز گذشته در حالی در بیشکک برگزار شد که تمامی شواهد، از تداوم عزم چین برای توسعه همکاری ها و تعاملات با قرقیزستان حکایت دارد. تصمیمات اتخاذ شده در این کمیسیون، به خوبی بیانگر عزم دو کشور برای توسعه پیوندها و منافع مشترک آن ها در این زمینه است.

به گزارش ایراس به نقل از آکی پرس، "طائربیک سارپاشف" نخست وزیر قرقیزستان پس از برگزاری جلسه کمیسیون بین دولتی تجارت و اقتصاد قرقیزستان و چین اعلام کرد توافقنامه ای برای اعطای یک اعتبار ۴۸.۳ میلیون دلاری از سوی پکن به بیشکک برای توسعه زیرساخت ها، میان دو کشور به امضا رسیده است.

به گفته وی، دولت قرقیزستان درباره پروژه های اولویت داری که از این اعتبار بهره خواهند گرفت، تصمیم گیری خواهد کرد. به گفته وی، در جریان جلسه اخیر، راه های همکاری چین و قرقیزستان در دوره ده سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵ مورد بحث و گفت و گو قرار گرفته است.

از جمله دیگر موضوعات مورد اشاره نخست وزیر قرقیزستان، بیان این موضوع بود که دولت بیشکک از ابتکار چین برای ایجاد «جاده ابریشم جدید» در منطقه استقبال می کند. این پروژه یکی از محورهای اصلی برنامه های اقتصادی چین برای منطقه آسیای مرکزی به شمار می رود. موضوع برقراری پروازهای مستقیم از بیشکک و اوش به کاشغر، از جمله دیگر موضوعات مورد بحث در کمیسیون مذکور بوده است.

سارپاشف در جریان اظهارات خود پس از برگزاری جلسه کمیسیون مشترک، همچنین اظهار داشت که روابط چین و قرقیزستان هم اکنون در بهترین وضعیت خود در طول تاریخ قرار دارد. وی همچنین از ابتکارات رئیس جمهور چین در زمینه توسعه همکاری های مشترک و همچنین تقویت همکاری های چندجانبه در چارچوب سازمان همکاری شانگهای استقبال کرد.

گفتنی است طی سال های اخیر، چین سیاست فعالی را در قبال منطقه آسیای مرکزی در پیش گرفته که مبنای اصلی آن – مطابق با اولویت کلی سیاست خارجی چین در عرصه های مختلف – توسعه همکاری های اقتصادی بوده است. با این حال، شماری از تحلیلگران بر این باورند که این توسعه نفوذ و حضور اقتصادی چین در منطقه، در عمل و در بلندمدت، به زمینه ای برای توسعه نفوذ کلی این کشور در منطقه تبدیل خواهد شد.

در این میان، همسایگان بلافصل چین در منطقه آسیای مرکزی، از جمله قرقیزستان، از اولویت بالاتری در بحث همکاری های چین با منطقه برخوردار بوده اند. از سوی دیگر، با توجه به ضعف های اقتصادی قرقیزستان در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای منطقه آسیای مرکزی، مقامات قرقیز هم به نوبه خود از توسعه همکاری ها با چین که می تواند شرایط مساعدتری را در عرصه های مختلف برایشان به همراه داشته باشد، استقبال کرده اند.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : نیوز نو
کد خبر: 36951