توصيه مطلب
۱
 
گردش در متروكه‌هاي شوروي(قسمت دوم)
 

گردش در متروكه‌هاي شوروي(قسمت دوم)
 

ايراس: اتحادیه جماهیر شوروی سابق دارای تاریخچه پیچیدهای است که در بخش اول با معرفی برخی از اماکن و زیر ساختهای متروکه و خالی از سکنه این منطقه گفته شد. بسیاری از این سازهها، شهرها و مناطق به طور ناگهانی رها شدهاند و در نتیجه تصویری از دوره انجماد زمان در شوروی را در ذهن بیننده ایجاد میکنند و برخی دیگر نیز از تحولات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و یا حتی حوادث هستهای روایت میکنند. از شهرهای مجهز به تجهیزات، دکلها و صنایع نفتی و شهرکهای صنعتی متروکه گرفته تا قلعههای واقع در جزیرههای خیرهکننده و مجموعههایی که زمانی از لوکسترین و مجللترین مکانها در روسیه بودهاند و امروز تنها مخروبههایی متروکه میباشند؛ اینها همه و همه قصههایی شنیدنی از تاریخ نهچندان دور دارند.

قلعه متروکه الکساندر (Abandoned Fort Alexander)
قلعه الکساندر در یکی از جزیرههای ساخته دست بشر در خارج از سواحل سنت پترزبورگ واقع است. این قلعه در سال ۱۸۰۰ بنا شده است و برای آن تبدیل شدن به ساختمانی متروکه به درو از اهداف اصلی ساخت آن و بسیار زود است. با وجود انواع مختلف حفاظها و بیش از صد توپ جنگی در اطراف آن، ۳۶۰ درجه اطراف این قلعه حفاظت شده بوده است. بعد از پایان جنگ کریمه این مکان به عنوان بک انبار نظامی استفاده میشد و سپس به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد و ایزوله این قلعه، شوروی آن را به یک پایگاه پژوهشی خطرناک و محرمانه طاعون تبدیل کرد. 


اکنون این قلعه به مکانی متروکه تبدیل شده است و بسیاری از اشیاء و وسایل درون آن از بین رفته و خراب شده و فلزات نیز برای مصارف دیگر ذوب شدهاند. امروزه حتی وقتی گردشگران برای بازدید با قایق یا اتومبیل برفی به این مکان میروند، به آنها توصیه میشود که حتماً از ماسک و چکمه پلاستیکی استفاده کنند تا دچار آلودگی نشوند.

شهر دریایی متروکه (Abandoned Sea City)
تولید نفت آذربایجان طی دوره جنگ جهانی دوم یعنی در سالهای ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۵ به علت انتقال وسائل و متخصصین نفت به مناطق شرقی به ۱/۱۱ میلیون تن کاهش یافت اما در هفتم نوامبر سال ۱۹۴۹ چاه شماره ۱ به عمق ۹۴۲ متر برای تولید روزانه ۱۰۰ تن نفت در میدان نفت داشلاری راهاندازی شد و به این ترتیب اولین گام در جهت تولید نفت دریائی برداشته شد.


مدتها قبل از آن سکوهای نفتی در این مکان احداث شده بود و با ساخته شدن مدارس، خوابگاهها و دیگر سازهها در اطراف دکلها این مکان به شکل یک شهر کوچک بر روی آب در آمده بود. گفته میشود که برای ساخت پایهی این جزایر ساخته دست بشر، کشتیها را در زیر آب غرق میکردند و برای این شهر دریایی که امروزه متروک شده است نیز هفت کشتی را غرق کردند. اکنون تمامی ساختمانها و پلهای ارتباطی ساخته شده در این محل ویران شده و رو به سقوط در دریاها هستند.

مجموعه معادن متروکه (Abandoned Mine Complex)
در اين تصویر معادنی را مشاهده میکنیم که در منطقه کیشتیم (Kyshtym) قرار دارند و بر خلاف سایر معادن مناطق مختلف شوروی؛ رادیواکتیو نیستند. این معادنی که در این تصویر مشاهده میشوند متعلق به زمان گولاگها بوده و از سال ۱۹۶۰ متروکه شدهاند.


انفجار یک مخزن خنککننده در آن زمان تا بیست میل مربع محدوده اطراف شامل محدوده این معادن و دیگر معادن آن محل را آلوده کرده و باعث تخلیه جمعیتی بالغ بر ۳۰۰۰۰۰ نفر از این منطقه شد. این حادثه و تمامی اطلاعات مربوط به آن توسط حکومت شوروی سابق به صورت راز نگه داشته شد تا اینکه در سال ۱۹۸۰ یک دانشمند اخبار مربوط به این اتفاق را منتشر نمود. تا کنون بسیاری از پژوهشگران بیباک برای تحقیق و تفحص به نزدیکی این مکان و حتی معادن رادیواکتیو رفته و اطلاعاتی کسب کردهاند.

شهر صنعتی متروکه (Abandoned Industrial Town)
"پیرامیدن" یک شهر کارگری کلاسیک کوچک با معادن زغال سنگ در شوروی با سابقهای طولانی است که به طور ناگهانی و باسرعت از بین رفت. در سال ۱۹۹۰ وقتی دولتمردان به این نتیجه رسیدند که پیرامیدن دیگر مثل سابق نفع سوددهی اقتصادی زیادی ندارد، در مدت زمان اندکی از شهروندان خواستند تا اسباب و وسایلشان را جمع کرده و شهر را ترک کنند. به این ترتیب این شهر که زمانی محل سکونت بسیاری از مردم شوروی بود به یک شهر صنعتی متروکه تبدیل شد.


بسیار شبیه به چرنوبیل، نتیجه این کار غمانگیز اما بسیار جالب بود. تقریباً همه وسایل حتی گلدانها و کتابها در قفسههای کتابخانهها در خانهها باقی مانده بودند. گرچه تصمیمها و برنامههایی برای نوسازی این شهر که امروزه ویرانه و متروکه است، وجود دارد اما پیشبینی میشود که برای اجرای هرگونه طرحی در این مکان حداقل بیست سال زمان لازم است.

املاک متروکه شوروی (Abandoned Soviet Estates)
املاک و ساختمانهای فراوانی در سراسر روسیه پراکندهاند که به دلیل موقعیت نامناسب و دور بودن از مراکز شهرها خالی از سکنه میباشند. جانسون گرانت یک عکاس است که میگوید: "برای هر عکاسی تجربه جالبی است که از ساختمانهای متروکه شوروی که بعضی از آنها بسیار قدیمی هستند، عکاسی کند."


ساختمانی که در اين تصویر دیده میشود در منطقه بلوگورکا واقع است و از زمان انقلاب تا کنون پا برجا مانده است و در زمان جنگ جهانی دوم نیز با انفجار یک بمب فقط کمی خسارت دیده است. پس از آن از این ساختمان به عنوان دفتر یک موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی استفاده میشد اما امروزه در این مکان متروکه تنها بطریها و مواد شیمیایی به جا مانده از ساکنین پیشین آن یافت میشود.

وسایل نقلیه رها شده (Abandoned Transportation)
در سراسر کشور روسیه و مناطق مختلف شوروی سابق، میتوان شمار بسیار زیادی از وسایق نقلیه هوایی، دریایی و زمینی را یافت که از کار افتاده یا مدل قدیمی هستند و به جای تعمییر یا اوراق شدن، در حال پوسیدن میباشند. در همهی کشورهای جهان راههایی برای استفاده مجدد حداقل از قسمتهای سالم ماشینآلات وجود دارد تا کشتیهای بزرگ، جتهای گران قیمت و خطوط آهن و واگنها خیلی زود از رده خارج نشوند اما همانطور که در تصویر مشاهده میشود برای استفاده از این وسایل نقلیه تلاشی نشده است.
سایر اماكن متروکه در مناطق شوروی سابق (Other Abandoned Areas)
آبخازیا منطقهای نیمه مستقل در گرجستان است که در دهههای اخیر تعداد زیادی از وسایل نقلیه و زیر ساختهای دیگر متروکه و بلا استفاده رها شدهاند که البته گفته میشود که این وضع به دلیل کمبود بودجه در این منطقه است. مدت کوتاهی قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مردم این منطقه با بقیه گرجستان درگیر شدند و این در زمانی بود که گرجستان به سمت استقلال از روسیه پیش میرفت.


امروزه روسیه برای مردمان این منطقه نیمه مستقل گذرنامه صادر میکند و به بسیاری از آنها حقوق بازنشتگی شهروندی پرداخت میکند. با این حال از زمان فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی تا کنون، کسر بودجه شدید در این منطقه موجب کاهش و حتی عدم رسیدگی به قطارها و خطوط آهن و بسیاری از ساختمانهای مهم این منطقه شده است.

منابع:
۷ (More) Abandoned Wonders of the Former Soviet Union: From Mining Towns to Oil Rig Cities
http://weburbanist.com/۲۰۰۸/۰۴/۱۳/۷-more-abandoned-wonders-of-the-former-soviet-union-from-island-fortresses-to-fighter/
Oily Rocks Saga
http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_industry_in_Azerbaijan#Oily_Rocks_Saga
تاریخچه نفت آذربایجان
http://ulduztourism.com/aze-oil-industry.html
Abkhazia; From Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Abkhazia
Pyramiden; From Wikipedia, the free encyclopedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramiden
BELOGORKA
http://nostalgicglass.org/background.php?pn=۹

نويسنده: مونا بقایی، عضو شوراي فرهنگي ايراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 25638