توصيه مطلب
۰
 
توافق قزاقستان و قرقیزستان بر سر تشکیل اتحادیه گمرکی کالا
 

قزاقستان و قرقیزستان درباره تشکیل اتحادیه گمرکی کالا و وسایل نقلیه به توافق رسیدند. در این سند همکاری اقداماتی در جهت تسهیل عبور و مرور از مرز دو کشور نیز مورد توافق طرفین قرار گرفت.
توافق قزاقستان و قرقیزستان بر سر تشکیل اتحادیه گمرکی کالا
 
ایراس؛ دو کشور قزاقستان و قرقیزستان بر سر تشکیل یک اتحادیه گمرکی مشترک به توافق دست یافتند. این طرح در زمینه اتحادیه های گمرکی کالا و وسایل نقلیه است و قرار است به طور آزمایشی در نقاط مرزی خاک قرقیزستان، با عبور از منطقه آک-جول-کوردای اجرا شود. این توافق در جلسه ای با حضور "جومارت اوتوربایف" نخست وزیر قرقیزستان و "کریم ماسیموف" نخست وزیر قزاقستان به دست آمد. 

طبق این موافقت نامه قرار است عبور از مرز قرقیزستان برای گروه های گردشگران قزاق در منطقه کوهستانی چرکودوک تسهیل شود. از دیگر مواردی که بر آن تاکید شده است ضرورت افزایش میزان عبور از مرز برای گردشگران و اتوبوس های مسافربری در زمان تابستان است. همچنین قزاقستان اعلام کرد خدمات گشت جاده ای قرقیزستان آغاز به تعیین جریمه برای نقض قوانین ترافیکی این کشور کرده است. این اقدام جهت جلوگیری ازاقدام های غیرقانونی افسران گشت جاده ای صورت گرفته است. 

یکی از نگرانی ها و تنش های کشورهای منطقه آسیای مرکزی در سال های پس از فروپاشی مسئله مرزها بوده است. در زمان شوروی این مشکل جدی نبود چرا که تمام این جمهوری ها تحت حکومت مسکو بودند. اما پس از استقلال و با طرح مفاهیم ملی گرایی و تبدیل شدن قومیت ها به ملیت های مجزا در منطقه، مرز ها و اقلیت ها به صورت یک مشکل جدی بروز کردند. 

در هر یک از این کشورها اقلیت های کشور دیگر حضور دارند و در هر یک از آنها این اقلیت ها شهروند درجه دوم محسوب می شوند. حتی در سال های اولیه فروپاشی شوروی، جوانان قزاقستان نسبت به اقلیت روس واکنش های خشونت بار نشان می دادند. در واقع این اقلیت ها می توانند منشا بروز حوادث اجتماعی و سیاسی باشند و از این رو معمولا دولت های منطقه با احتیاط با آنان برخورد می کنند. همین ملاحظات سرزمینی سبب شده است که این کشورها نسبت به مرزهای خود نیز سخت گیر باشند. 

کشورهای منطقه لازم است در جهت همگرایی سیاسی و امنیتی بکوشند و مشکل مرزهای خود را در قالب توافق نامه های دو و چند جانبه حل و فصل کنند. البته این مسئله مستلزم زمان طولانی و درک متقابل دولت های منطقه از بحران های مشترک است. 


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
مرجع : آکی پرس
کد خبر: 36898