توصيه مطلب
۰
 
موج سواری ترک ها بر تحولات غزه
 

حملات اسرائیل به نوار غزه و کشتار بی رحمانه مردم در این نقطه از جهان فرصتی مناسب برای سیاست مداران ترک بوجود آورده تا با استفاده از این فرصت جایگاه خود را پیش از انتخابات ریاست جمهوری ارتقاء بدهند.
موج سواری ترک ها بر تحولات غزه
 
ایراس؛ در سال های اخیر هرگاه مناقشه میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان اوج می گرفت مقامات ترکیه دست به انتقادت گسترده از تل آویو می زدند. در جریان ماجرای ماوی مرمره که ۹ فعال صلح ترک کشته شدند نیز اگر چه ترک ها روابط سیاسی خود با اسرائیل را به حداقل رساندند اما روابط نظامی و اقتصادی آنکارا و تل آویو به قوت خود باقی ماند.

در اصل سود روابط با اسرائیل برای ترکیه به حدی است که مسائلی همانند غزه موجب نمی شود تا روابط آنکارا و تل آویو گسسته شود.

اکنون نیز در حالی که ترکیه خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می کند بار دیگر مناقشات اسرائیل با مردم غزه به اوج خود رسیده به طوریکه فقط در فاصله چند روز بیش از ۵۳۰ نفر از ساکنان غزه در حملات نیروهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده اند.

در این میان بعد از حملات تند لفظی "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه، به اسرائیل نوبت به "احمد داود اوغلو" وزیر امور خارجه این کشور رسید تا رژیم صهیونیستی را به یک عامل استعمارگر تشبیه کند.

داوداوغلو در مراسم افطاری که توسط حزب حاکم عدالت و توسعه ترتیب داده شده بود اعلام کرد که ترکیه تمام تلاش خود را به کار گرفته و شب و روز کار می کند تا امکان برقراری حکومت استعماری در خاورمیانه را از بین ببرد. داوداوغلو با بیان اینکه ترکیه برادران خود را در غزه فراموش نمی کند به انتقاد از رژیم صهیونیستی پرداخت.

همان طور که اشاره شد ترکیه تا چندی دیگر شاهد برپائی انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود و از آنجا که اکثریت مردم این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند، حمایت از غزه موضوعی است که می تواند میزان آرای احزاب و نامزدها را در صندوق ها افزایش بدهد.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36988