توصيه مطلب
۰
 
نگاهي به مناسبات ارمنستان و روسيه
 

نگاهي به مناسبات ارمنستان و روسيه
 

ايراس؛ "ولاديمير پوتين" رييس جمهور روسيه امروز به ارمنستان سفر ميكند.

به گزارش ايراس به نقل از اينتر پرس نيوز، در چاچوب اين سفر نسشت دو جانبه درون منطقهاي ارمنستان و روسيه برگزار خواهد شد. آخرين بازديد پوتين از ايروان در سال 2008 بوده است.

در اين سفر مسائلی چون مناسبات دوجانبه بازرگاني و اقتصادی و موضوعات بشردوستانه و فرهنگی بين روساي جمهور دو كشور مورد بحث قرار ميگیرد. همچنين پوتين از پايگاه نظامي روسيه در شهر گيومري ديدن خواهد كرد.

در ارتباط با روابط روسيه و ارمنستان بايد گفت در طول ۲۰ سال گذشته بین ارمنستان و روسیه یک محور حقوقی و قرارداد همکاری چند جانبه تشکیل گردیده است و به طور كلي بايد گفت روابط ايروان و مسكو يك روابط استراتژيك است. روسیه مقام اول را در میان بزرگترین سرمایه گذاران خارجی در ارمنستان دارد.

حضور پايگاه نظامي روسيه در ارمنستان و حضور نيروهاي نظامي روس كه حتي مرزهاي غرب ارمنستان را در دست دارند نشان دهنده اين است كه رابطهاي استراتژيك و راهبردي بين مسكو و ايروان موجود است. 

اين روابط عميق نشان از اين دارد كه ارمنستان همواره به روسيه به عنوان كشوري كه تامين كننده صلح و امنيت در اين كشور است مينگرد و همکاری استراتژیک ضامن ثبات و امنیت ارمنستان ميداند.
مهمترين الويتهاي سياست خارجي ارمنستان حل مساله قرهباغ به گونهاي صلح آميز و ديگري بررسي موضوع قتل عام ارامنه توسط تركيه است. در مرحله بعدي توجه به مسائل تجاري و حضور ارامنه مهاجر در كشورهاي ديگر از جمله روسيه، اتحاديه اروپا و كشورهاي همسايه چون ايران مهم است.

هر چند ارمنستان روابط استراتژيكي با مسكو داشته و ارتباطات نظامي قوي با روسيه دارد اما در اين ميان نيز در حال تطبيق خود با اتحاديه اروپا و سازمان ناتو نيز ميباشد. در عين حال اين امر هدف اوليه در سياستخارجي اين كشور نيست. ارمنستان طی سالهای اخیر کوشیده است تا به ساختارهای اروپایی نزدیک شود اما هنوز برنامهاي براي ورود به اتحاديه اروپا ندارد.

انتهاي متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 32225