توصيه مطلب
۰
 
بلاروس: ‌همگرایی ‌انفعالی ‌با ‌نگاه ‌به ‌اروپا
 

 ایراس؛ در این مقاله به نقل از منابع خبری لاروس دو دلی این ملت درباره همگرایی با روسیه یا اتحادیه اروپا منعکس می شود. معلوم می گردد که مردم این کشور تقریباً به طور برابر به برقراری روابط نزدیک تر با روسیه و با اتحادیه اروپا علاقه مندند ولی با توجه به اینکه اتحادیه اروپا، بلاروس را به عضویت خود دعوت نمی کند، فعلاً احتمال همگرایی با روسیه قوی تر است؛ چرا که بلاروس از نظر مالی بیش از پیش بدان وابسته است.
 
کارشناسان محلی خاطرنشان می کنند که کمک مالی روسیه به بلاروس فقط برای مدت کوتاهی علاقه به روسیه را بالا می برد ولی باعث وفاداری پایدار نمی شود. در شرایطی که "آلکساندر لوکاشنکو" رئیس جمهور بلاروس حاضر نیست اختیارات حکومتی خود را فدای اتحادیه اورآسیایی پیشنهادی ولادیمیر پوتین بکند، بدیهی است که مقامات رسمی بلاروس هم سعی نمی کنند روسیه گرایی مردم خود را تشویق نمایند. 

نویسنده معتقد است که ملی گرایی بلاروس هم نباید نادیده گرفته شود زیرا طرفداران اروپا از این عامل استفاده زیادی می کنند. به عبارت دیگر، نویسنده مقاله احتمال می دهد که در مینسک سناریوی فعلی کی یف تکرار شود. نتیجه گیری مقاله این است که تا زمانی که مسکو حاضر باشد هزینه های بلاروس را تأمین کند، جامعه بلاروس کمابیش طرف روسیه را خواهد گرفت و در غیر این صورت فوراً زیر بار تبلیغات همگرایی با اتحادیه اروپا خواهد رفت. 

نویسنده: آلکساندر کلاسکوفسکی؛هفته نامه اخبار بازرگانی صنعتی 

انتهای متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 33189