توصيه مطلب
۰
 
گل راه را برای اردوغان باز کرد
 

"عبدالله گل" رئیس جمهور ترکیه، به طور رسمی اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست نامزد نمی شود .
گل راه را برای اردوغان باز کرد
 
ایراس؛ سرانجام گمانه زنی ها در مورد تقابل "عبدالله گل" و "رجب طیب اردوغان" نخست وزیر ترکیه، در مورد این که کدام یک از آن ها در انتخابات ریاست جمهوری ماه آگوست نامزد می شود پایان یافت.

اردوغان از مدت ها قبل خود را برای شرکت در این رقابت ها آماده می کند و قرار است فردا سه شنبه نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری رسما اعلام شود.

تا پیش از امروز گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه از میان اردوغان و گل کدام یک در انتخابات ماه آگوست نامزد می شوند منتشر شده بود . اردوغان عملکرد نسبتا موفقی در سمت ریاست جمهوری داشته و برخی از چهره ها و گروه های میانه رو تمایل داشتند تا وی را یک بار دیگر در این سمت ببینند اما رئیس جمهور ترکیه شب گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که در انتخابات ماه آگوست نامزد نمی شود.

گل صریحا اعلام کرد که شرکت نکردن خود در انتخابات ریاست جمهوری را چند ماه ه قبل و در زمان برگزاری انتخابات محلی به اطلاع اردوغان رسانده است.

بدین ترتیب آینده سیاسی گل در پرده ای از ابهام قرار می گیرد چون وی پیشتر اعلام کرده بود که تمایلی برای نخست وزیری و اینکه تبدیل به "مدودوف" اردوغان شود ندارد. بر اساس این گزارش، علی باباجان، امرالله ایشلر، بلند آرینک، و بشیر آتلای چهار معاون نخست وزیر ترکیه هستند که اگر گل با پذیرفتن پست نخست وزیری و ریاست حزب مخالفت کند یکی از آنها به این پست می رسد.

پیشتر "احمد علی شاهین" معاون حزب عدالت و توسعه در این رابطه گفته بود : حزب آرزو می کند که گل این سمت را بپذیرد. فکر نمی کنم آقای رئیس جمهور (عبدالله گل) توصیه دوستان خود و همچنین نتیجه رایزنی های مقامات حزب را نپذیرفته و با آن مخالفت کند.

رایزنی های داخلی حزب عدالت و توسعه در مورد ریاست آتی آن در حالی انجام می شود که در گذشته خبرهایی درباره اختلاف نظر میان اردوغان و گل در مورد انتخابات ریاست جمهوری منتشر شده و حتی اعلام شده بود که ممکن است اردوغان و گل هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند.

تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36744