توصيه مطلب
۰
 
خروج نیروهای فرانسوی از افغانستان از طريق خاك ازبكستان
 

ايراس: وزیر دفاع فرانسه و رئیس جمهوری ازبکستان در دیداری دوجانبه مسائل توسعه همکاریهای نظامی و تدارکاتی نیروهای فرانسوی حاضر در افغانستان و مسئله خروج آنان در سال آینده میلادی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ "ژان ایوالی دریاون" و "اسلام کریماف" در این دیدار در رابطه با اوضاع افغانستان، وضعیت و اولویت همکاری ازبکستان و فرانسه در این زمینه تبادل نظر کردند.

رئیس جمهوری ازبکستان با مهم دانستن روابط دوجانبه تاشکند و پاریس روابط و همکاریهای ۲ کشور را مورد اعتماد مقامات سطح ارشد دانست.

وزیر دفاع فرانسه با ابراز قدردانی از استقبال گرم و ایجاد زمینه و فرصت برای بحث در مورد مسائل کلیدی روابط دوجانبه و سیاستهای بینالمللی مذاکرات و تبادل نظر در مورد مشکلات حفظ امنیت و ثبات منطقهای را برای گسترش مناسبات دوجانبه مهم خواند.

وی گفت: فرانسه علاقمند به توسعه و گسترش همکاری با ازبکستان بوده و مذاکرات کنونی را در این زمینه مؤثر میداند.

این مقام نظامی دولت فرانسه با اشاره به اوضاع در افغانستان از سهم قابل توجه ازبکستان برای بازسازی صلح آمیز در این کشور همسایه تأکید کرد. این مقام نظامی فرانسه روز دوشنبه گذشته با برنامه بازدید ۲ روزه وارد تاشکند شد.

بنا بر گفته منابع رسمی بازدید از تاجیکستان و افغانستان از دیگر محورهای سفر وزیر دفاع فرانسه به این منطقه است.

چنین به نظر میرسد که پاریس پس از تشکیل دولت جدید هم اکنون به طور جدی در فکر خارج کردن نیروها و تجهیزات نظامی خود از خاک افغانستان بوده و میخواهد رایزنیهایی را در زمینه ایجاد مسیر حملو نقل نیروها از طریق ازبکستان ایجاد کند.

بنا بر وعده "فرانسوا اولاند" رئیس جمهوری فرانسه این کشور مصمم است تا پایان سال ۲۰۱۲ بخش اصلی پرسنل نظامی خود را از افغانستان خارج کند.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 25034