توصيه مطلب
۰
 
قطع گاز صادراتی ازبکستان به تاجیکستان
 

ايراس: همزمان با روز پایانی دسامبر، گاز صادراتی ازبکستان به تاجیکستان قطع شد. به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ در حالیکه تقریبا از ۲ هفته قبل صدور گاز ازبکستان به تاجیکستان با محدودیتهایی روبرو شده بود، هفته گذشته مقامات ازبکستان از قطع کامل گاز صادراتی خود به این کشور همزمان با پایان سال جاری میلادی خبر دادند.

روز پایانی سال ۲۰۱۲ مهلت قرارداد فروش گاز تاشکند به دوشنبه پایان یافت و "سعیداحمد شرفالدیناف" رئیس شرکت "تاجیکترانسگاز" میگوید مذاکره با ازبکستان برای بستن قرارداد جدید ادامه دارد. گاز صادراتی ازبکستان در تاجیکستان به ویژه برای فعالیت ۲ کارخانه بزرگ این کشور، کارخانه آلومینیوم "تالکا" و "تاجیک سیمان" استفاده می شود.

این در حالی است که فعالیت تاجیک سیمان در پی کمبود گاز از چند هفته اخیر متوقف شده وکارخانه آلومینیوم تالکو میزان گاز محدودی دریافت میکند. مسئولان تالکو بیان کردند که در صورت قطع گاز صادراتی ازبکستان، با دستگاههایی که برای تولید گاز از ذغالسنگ در کارخانه نصب کردهاند، قادر خواهند بود ۹۰ درصد تولیدات کارخانه را به دست آورند.

تاجیکستان تنها از ازبکستان گاز وارد میکند و در حالی که گفت وگوهای ۲ کشور برای قیمت گاز ادامه دارد، تاشکند با برخی مشتریان خارجی مانند قرقیزستان و روسیه برای فروش گاز خود در ۲۰۱۳ به توافق رسیده است. رسانههای قرقیزی به نقل از "ترغونبیک کولمورزایف" رئیس شرکت "قرقیزگاز" خبر دادند که این کشور برای ورود هر ۱۰۰۰ متر مکعب گاز ازبکستان به قیمت ۲۵۳ دلار در سال ۲۰۱۳ توافق کردهاند.

شرکت روسی "گازپروم" هم با "ازبکنفتاگاز" در باره خرید ۷،۵ میلیارد متر مکعب گاز در سال ۲۰۱۳ به قیمت ۲۵۳ دلار توافقنامه امضا کرده است. این درحالی است که ازبکستان با توجه به قیمت نفت، نفت کوره و دیزل قیمت گاز صادراتی خود را به تاجیکستان افزایش داده است و در سال ۲۰۱۲ برای هر ۱۰۰۰ متر مکعب بیش از ۳۰۰ دلار دریافت میکرد.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 27122