توصيه مطلب
۰
 
احتمال پیوستن مجدد ازبکستان به سازمان پیمان امنیت جمعی
 

ايراس: یک مقام عالیرتبه سازمان پیمان امنیت جمعی در روسیه اعلام کرد که در نشست ماه دسامبر و در ملاقات سران اعضای این سازمان مسئله الحاق مجدد ازبکستان در سازمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش ايراس به نقل از فارس؛ در حالی ماهها از به حالت تعلیق درآمدن عضویت ازبکستان در پیمان امنیت جمعی میگذرد که بنابر اعلام دبیرکل این سازمان، ازبکستان طی نامهای دلایل خروج خود از این سازمان را توضیح داده است.

"ایگور لاکین فرولوف" دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی در روسیه در مصاحبه با پایگاه خبری- تحلیلی «محله» تاکید کرد، با توجه به تحلیلها و گزارشات واصله از چرایی خروج ازبکستان از این پیمان، سران کشورهای عضو قرار است در نشست آینده خود، امکان چگونگی عضویت مجدد ازبکستان را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

وی با تاکید بر دلایل خروج ازبکستان خاطرنشان کرد، تحلیلها و مقالات زیادی در ارتباط با خروج ازبکستان در نشریهها چاپ و منتشر شده است و اکنون ما با توجه به اعلام دلایل این کشور برای تعلیق فعالیت خود در سازمان، به الحاق مجدد این کشور امیدواریم. وی هیچ اشارهای به محتوای نامه و چیستی دلایل خروج ازبکستان از پیمان امنیت جمعی نکرد.

ازبکستان قبلا نیز از سازمان پیمان امنیت جمعی خارج شده بود بطوری که در سال ۱۹۹۹ تاشکند از تمدید قرارداد خودداری کرد لیکن در ماه اوت سال ۲۰۰۶ ازبکستان عضویت خود را در سازمان پیمان امنیت جمعی دوباره احیا کرد.

اطلاعات در مورد این که ازبکستان ممکن است دوباره سازمان پیمان امنیت جمعی را ترک کند در اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی پس از آن که رئیس جمهور روسیه سفید "الکساندر لوکاشنکو" به سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی پیشنهاد کرد درباره مشارکت آینده این کشور در این سازمان تصمیمگیری کنند، ظاهر شد.

پیمان امنیت جمعی در تاریخ ۱۵ ماه می سال ۱۹۹۲ میلادی به امضا رسید. این توافقنامه حق هر کشور عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را برای خروج از این سازمان در هر زمان محفوظ نگه داشته است و اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی پس از توقف عضویت ازبکستان، شامل کشورهای ارمنستان، روسیه سفید، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان میباشد.

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 26222