توصيه مطلب
۱
 
معرفي جوايز ادبي روسيه
 

معرفي جوايز ادبي روسيه
 

ایراس: اعطای جوایز ادبی دولتی روسیه ی فدرال از سال ۲۰۰۵ با هدف ارتقای کارهای ادبی در زمینه ی فرهنگی آغاز شد. این جوایز به برترین آثار فرهنگی و ادبی اختصاص می یابد. مدت های مدیدی در روسیه جایزه ای تخصصی در زمینه ی ادبیات وجود نداشت و فقط در زمینه ی علمی سالیانه به برترین ها جوایزی اعطا می شد. 

در سال ۱۸۴۰ جایزه ی "دمیدوفسکی" به م.پ.پاگودین در زمینه ی فیلولوژی و نویسندگی برای کودکان و ترجمه ی آثار خارجی تعلق گرفت و نیز به آ.او.ایشیموا به خاطر نشر آثاری در زمینه ی داستان های کودکان با گنجاندن مسائل تاریخی روسیه تعلق گرفت. این جایزه از اولین جوایز ادبی روسیه به شمار می رود. و بعد از آن جایزه ی ادبی پوشکین نیز از اولین جوایز ادبی روسیه به شمار می رود، این جایزه در سال ۱۸۸۱ در آکادمی علوم پتربورگ به خاطر چاپ و نشر آثار اصیل ادبی شفاهی به زبان روسی اهدا می شود. 

مهم ترین جوایز ادبی در روسیه ی امروز:
۱- جایزه ی کتاب برتر سال:
جایزه ی ملی ادبی کتاب برتر سال در سال ۲۰۰۵ به حمایت مرکز ادبیات میهنی پایه گذاری شد. این جایزه یکی از معتبرترین جوایز ادبی در زمان کنونی است. این جایزه یکی از پربهاترین جوایز از نظر مادی به شمار می آید، مبلغ این جایزه پنج و نیم میلیون روبل است که تقریباً معادل ۴۲۰ میلیون تومان می باشد. این جایزه از نظر اهمیت در رده ی دوم پس از جایزه ی نوبل است. برگزیدگان برتر این جایزه به ترتیب: نفر اول: سه میلیون روبل، نفر دوم: یک و نیم میلیون روبل و نفر سوم: یک میلیون روبل دریافت می کنند.
۲- جایزه ی بزرگ ادبی روسیه:
این جایزه از سال ۲۰۰۰ به نویسندگان آثار منظوم و منثور و آثار دراماتیکی که به صورت کلی و عمیقی رسوم ملی روسیه، و اصول روانشناختی زندگی انسان، جامعه، دولت، حکومت را در بر می گیرند تعلق می گیرند. پایه گذاران این جایزه اتحادیه ی نویسندگان روسیه و سهام داران شرکت "آلروسا" می باشند و هدف از اعطای این جایزه متحد کردن نیروی معنوی، فکری، ادبی و اقتصادی روسیه در مشخص کردن و نشان دادن اسامی آشنا در ادبیات معاصر و میهنی روسیه است.
۳- مسابقه ی ملی "کتاب سال"
جایزه ی "کتاب سال" در سال ۱۹۱۹ به هدف حمایت کتاب های منتشر شده ی روسیه، تشویق بهترین نمونه های کتاب های هنری و همچنین تبلیغ فرهنگ کتاب خوانی در روسیه پایه گذاری شد.
۴- جایزه ی بوکر روسی
جایزه ی بوکر روسی در سال ۱۹۹۱ پایه گذاری می شود. این جایزه به عنوان اولین جایزه ی غیر دولتی روسیه بعد از سال ۱۹۱۷ هر سال یک بار به بهترین رمان روسی تعلق می گیرد. پایه گذار این جایزه شرکت بوکر و مبلغ جایزه بیست هزار دلار بوده است و پنج فینالیست آخر هرکدام هزار دلار دریافت می کنند.
۵- جایزه ی ادبی نوین پوشکین
این جایزه در سال ۲۰۰۵ توسط بنیاد الکساندر ژوکف و موزه ی دولتی پوشکین پایه گذاری شد. جایزه ی ادبی نوین پوشکین ۲۶ ماه می در سالروز تولد پوشکین اعطا می شود. جایزه ی نفر اول سیصد و پنجاه هزار روبل و نفر دوم دویست هزار روبل می باشد.
۶- جایزه ی مستقل "نخستین هنر نمایی"
این جایزه به نویسندگان زیر بیست و پنج سالی که به زبان روسی آثار خود را خلق می کنند اعطا می شود.
۷- جایزه ی ادبی – هنری "برنده ی تاج طلایی"
این جایزه توسط موزه ی مرکزی جنگ های میهنی پایه گذاری می شود. این جایزه به بهترین آثار ادبی ای که در مورد جنگ های میهنی که حاوی تم جنگی – میهنی هستند، تعلق می گیرد. این آثار می توانند به صورت نثر، نظم و دراماتیکی باشند. جوایز در روز پیروزی جنگ های میهنی در روز نهم ماه می می باشد. این آثار باید حاوي مطالب تاریخ جنگی و ادبیات اجتماعی – سیاسی باشند.

۸- جایزه ی ادبی "دماغ" (نام اثری از گوگل)
جایزه ی ادبی دماغ (ادبیات نوین) توسط بنیاد میخاییل پراخاروف در سال ۲۰۰۹ پایه گذاری می شود. این جایزه یکی از جوایز نوین ادبی روسیه به شمار می رود. این جایزه به هدف رشد و توسعه ی فرهنگ کتاب و کتاب خوانی پایه گذاری می شود.
۹- جایزه ی ادبی "نی فورمات"
این جایزه توسط بنیاد "زمان نو" توسط دمیتری لیپسکِروف در سال ۲۰۰۹ اولین بار اعطا می شود و هیأت داوران متشکل از یوری ماملیف، کِسینا سابچاک، لف دانیکلین و آندری آرلوف می باشد که همگی از نویسندگان روسیه هستند. در مسابقه ی "نی فورمات" فقط آثاری که چاپ نشده اند می توانند شرکت کنند. هر برنده مبلغ هفتاد هزار روبل دریافت می کند.
۱۰- جایزه ی ملی "شاعر"
این جایزه در آوریل سال ۲۰۰۵ پایه گذاری می شود و به آثار منثور برتر تعلق می گیرد. این اشعار باید به زبان روسی باشند و تمام افراد جهان بدون محدودیت مکان زندگیشان که به زبان روسی می توانند شعر بگویند قادر به شرکت کردن در این مسابقه هستند. این جایزه به هر شخصی که تعلق گرفت، در سال های بعد تعلق نخواهد گرفت. برنده ی این جایزه در سال بعد عضو هیأت داوران خواهد شد. هر برنده یک دیپلم و یک نشان و مبلغ پنجاه هزار دلار دریافت می کند. برنده ی این جایزه در سال ۲۰۱۱ شاعر ویکتور ساسنورا بوده است.
۱۱- جایزه ی ادبی آندری بلی
این جایزه در سال ۱۹۷۸ توسط مجله ی "ساعت ها" که یکی از مجلاتی است که به صورت پیوسته در زمینه ی ادبی منتشر می شده، پایه گذاری شد. جایزه شامل یک روبل، یک بطری ودکا و یک سیب می باشد.
۱۲- جایزه ی ادبی الکساندر بلوک
این جایزه توسط مجله ی "میراث ما" از سال ۲۰۰۰ سالیانه به آثار غیر هنری و فرهنگی – تاریخی روسیه تعلق می گیرد.
۱۳- جایزه ی ادبی بونین
این جایزه در سال ۲۰۰۴ توسط دانشگاه علوم انسانی مسکو جامعه ی دوستداران ادبیات روسیه، اتحادیه ی مدرسه ی عالی غیر دولتی روسیه و هدف تأسیس آن حمایت از ادبیات روسیه و احیای بهترین سنن ادبیات ملی روسیه می باشد. این جایزه به کسانی که آثار خود را به زبان روسی تألیف می کنند تعلق می گیرد. این آثار می توانند رمان، مجموعه ی داستان های کوتاه و داستان های بلند باشند. این آثار در روسیه و خارج از مرزهای روسیه تألیف شوند.
۱۴- جایزه ی ادبی ساموئل مارشاک
این جایزه به بهترین آثار منثور و منظومدر زمینه ی ادبیات کودک اعطا می شود.
۱۵- جایزه ی ادبی واسیلی شوشکین
این جایزه در سال ۲۰۰۷ پایه گذاری شده و هر دو سال یک بار برگزار می شود. اولین برنده ی این جایزه ویکتور پوتانین می باشد و برنده ی سال ۲۰۰۹، نویسنده ی واراژنسکی، ایران ایسنکو به خاطر داستان "زاهد" و مجموعه داستان های "هم اکنون ناقوس ها به صدا در می آیند" می باشد. 

منابع:
www.hrono.ru/text/۲۰۱۰
www.zolotayastrofa.ru
http://cls-kuntesevo.ru/center reading 

ترجمه: مهناز دارمي

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 25774