توصيه مطلب
۰
 
آستانه میزبان شورای وزیران دفاع کشورهای مستقل هم سود
 

آستانه در روز 4 ژوییه میزبان شورای وزیران دفاع سازمان کشورهای مستقل هم سود خواهد بود. در این نشست حوزه های همکاری در زمینه های نظامی مورد گفتگو قرار خواهند گرفت.
آستانه میزبان شورای وزیران دفاع کشورهای مستقل هم سود
 
ایراس؛ آستانه پایتخت قزاقستان، میزبان جلسه شورای وزیران دفاع کشورهای مستقل هم سود خواهد بود. کمیته اجرایی این سازمان اعلام کرد در این جلسه تعدادی از مسائل در رابطه با همکاری های چند جانبه در این اتحادیه مورد بحث قرار خواهد گرفت. ریاست این جلسه را "سرگی شویگو" وزیر دفاع روسیه به عهده خواهد داشت. 

از جمله مواردی که وزیران دفاع درباره آن به گفتگو خواهند پرداخت بحث پیرامون موقعیت سربازان مهندس نیروهای مسلح این کشورها در طول پاکسازی های بشردوستانه مناطق مین گذاری شده، تبادل نظر درباره امنیت پروازها، ارزیابی وضعیت رادیواکتیو، مواد شیمیایی و بیولوژیکی، اولویت های پژوهش در حوزه دفاع علیه حمله های هوایی، استفاده مشترک از فضاپیماها و دیگر حوزه ها خواهد بود. وزیران دفاع این کشورها در این جلسه در مورد همکاری در زمینه آموزش های نظامی نیز گفتگو خواهند کرد. 

سازمان کشورهای مستقل هم سود در دسامبر ۱۹۹۱ تشکیل شد. در آن زمان نگاه های خوش بینانه ای نسبت به عملکرد این سازمان در زمینه همکاری های گسترده جمهوری های پیشین شوروی وجود داشت اما با گذشت زمان این واقعیت های اقتصادی و ژئوپلیتیک منطقه خود را نشان دادند.
 
روند همکاری در این کشورها به بسیاری موارد به سردی گرایید و حتی در برخی مواقع کشورهای منطقه در خصومت با یکدیگر قرار گرفتند. مسائل اقتصادی، سیاسی و ارضی این کشورها عمیق و ریشه دار است و همین موارد است که روندهای همگرایی میان آنها را با مشکل مواجه می کند. بحران های سرزمینی مانند مناقشه قره باغ و یا اوستیا سال هاست که حل نشده باقی مانده اند و همین مسئله به واگرایی میان کشورهای حوزه دامن می زند. 

در کنار رقابت ها ی اقتصادی و مشکلات ژئوپلیتیک کشورهای منطقه نباید نقش قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای را فراموش کرد. حضور دولت های چین، روسیه و ایالات متحده و قدرت های کوچک تر مانند عربستان، ایران و یا ترکیه در این منطقه در حوزه های گوناگون سبب شده است که همگرایی در این منطقه با دشواری رو به رو شود چرا که در پی تضاد منافع این بازیگران، کشورهای منطقه نیز ممکن است در مقابل یکدیگر قرار بگیرند.
 
کشورهای منطقه باید تلاش کنند با توجه به منافع مشترک خود در حوزه های مختلف روندهای همگرایی را در کشورهای عضو سازمان تقویت کنند و با نزدیک شدن به یکدیگر درصدد حل بحران های خود برآیند. اگرچه به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی منطقه، برای تحقق این هدف راهی طولانی در پیش روی آنها باشد. 


تحریریه ایراس/Share/Save/Bookmark
مرجع : آپا
کد خبر: 36745