توصيه مطلب
۰
 
تظاهرات و سرکوب در بلاروس
 


ایراس: حدود يك هزار نفر روز شنبه در اعتراض به افزايش قيمت ها و سركوب در بلاروس، در مركز شهر مينسك تظاهرات كردند. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاري فرانسه؛ معترضان كه از طرف گروه هاي مخالف صف آرايي شده بودند، از دولت اين كشور خواستند كه قيمت ها را كاهش دهد، زندانيان سياسي را آزاد كند و انتخابات آزادي را برگزار نمايد. خبرنگار خبرگزاري فرانسه حاضر در صحنه اعتراضات، شاهد بازداشت دست كم 7 نفر توسط نيروهاي پر تعداد پليس بود. روي يكي از پارچه نوشته هاي در دست معترضان نوشته شده بود: نمي خواهيم بهاي اين بحران را پرداخت كنيم. اين در حالي است كه 'گنادي فدينيچ' رهبر يكي از اتحاديه كارگري هشدار داد كه اگر هيچ اقدامي صورت نگيرد، بلوايي بر سر غذا به راه مي افتد.
طبق اين گزارش، 'الكساندر لوكاشنكو' نتيجه انتخابات رياست جمهوري جنجال برانگيز بلاروس را كه در ماه دسامبر (آذر / دي 1389) برگزار شد، از آن خود كرد و سپس سركوب شديدي را عليه گروه هاي مخالف و رسانه هاي مستقل به راه انداخت كه محكوم شدن معترضان و نامزدهاي سابق انتخابات رياست جمهوري به دوره هاي طولاني مدت حبس، از جمله موارد اين سركوبگري بود.
اكنون كه چند ماه از انتخابات رياست جمهوري در بلاروس مي گذرد، وي با بزرگترين چالش پيش روي حكومت 17 ساله اش مواجه شده، به طوري كه بحران مالي در اين كشور به تورم عنان گسيخته منتهي گشته و نارضايتي از اوضاع جاري را برانگيخته است. دولت بلاروس ماه گذشته و پس از كاستن از ارزش روبل اين كشور به ميزان حدود 40 درصد، محدوديت هاي اعمال شده در زمينه بهاي مواد غذايي را لغو كرد.
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 19915