توصيه مطلب
۳
 
فراخوان سیزدهمین جشنواره فیلم مستند فلاهرتی
 

فراخوان سیزدهمین جشنواره فیلم مستند فلاهرتی
 
ايراس: جشنواره بینالمللی فیلم مستند فلاهرتی یا فلاهرتیا، فراخوان خود را منتشر کرد. سیزدهمین جشنواره بینالمللی فیلم مستند فلاهرتی از ششم تا سیزدهم اکتبر سال ۲۰۱۳ برگزار خواهد شد. اين جشنواره هر ساله در شهر پرم، مرکز اوبلاست پرم، یکی از سرزمینهای دیدنی فدراسیون روسیه که رودخانه ویشرا نیز در آن واقع است، برگزار میشود.

جشنواره بینالمللی فیلم مستند فلاهرتی یکی از جشنوارههای پر رونق در قرن بیست و یکم است. علاقهمندان از سراسر دنیا میتوانند با ثبت نام و ارسال آثار خود به جشنواره فلاهرتی در این جشنواره شرکت نمایند. گفتنی است که سایت دریچه سینما به عنوان عیدی سال حماسه، به صورت رایگان به ثبت نام علاقهمندان پرداخته و آثار آنها را ارسال ميكند. مهلت ارسال آثار به این سایت سینمایی برای تسهیل شرکت در جشنواره؛ تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ است و مهلت ارسال فیلمها به دفتر اداره جشنواره نیز تا سیو یکم ماه مي ۲۰۱۳ ادامه دارد. لازم به ذکر است که فیلم ارسال شده باید دوبله و یا زیرنویس به زبان انگلیسی باشد. همچنین مستند ارسالی باید از پس از یکم ژانویه سال ۲۰۱۲ منتشر شده باشد و فرمت فایل نیز باید یکی از فرمتهای Beta SP (PAL), Digital Beta PAL, DVCam PAL, BD-R; باشد. فیلمهایی که به بخش مسابقه جشنواره راه مییابند، باید بیشتر از هفت دقیقه زمان داشته باشند. در صورتی که فیلم ارسالی مورد قبول هیئت مدیره و داوران جشنواره قرار بگیرد، دستاندرکاران آن از تاریخ یکم جولای ۲۰۱۳ مطلع خواهند شد و موظف خواهند بود که دیگر مدارک لازم را برای مدیریت جشنواره ارسال نمایند. بر اساس بخشی که اثر در آن شرکت داده خواهد شد، اقدامات لازم برای دعوت از سازندگان آن برای شرکت در جشنواره، صورت خواهد گرفت.

این جشنواره که مختص فیلمهای مستند است؛ به نام سازنده فیلمهای مستند "رابرت ژوزف فلاهرتی"، مستندساز آمریکایی نامگذاری شده است. جشنواره بینالمللی فیلم‏های مستند فلاهرتی از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۲، ۱۲ بار برگزار شده است و میزبان میهمانان و شرکتکنندگان زیادی از سراسر روسیه و جهان بوده است. تا کنون بیش از ۷۳۳ فیلم از ۴۵ کشور از اروپا، آسیا، جنوب و شمال آمریکا و ۲۱ شهر روسیه؛ در این جشنواره به نمایش در آمده است و به بیش از ۷۵ فیلم از ۲۲ کشور مختلف جهان جوایزی اهدا شده است.

جشنواره بینالمللی فیلم مستند فلاهرتی با تمرکز بر سبک منحصربهفرد و نوآورانهی فلاهرتی در اصل به طرح سوالات عملی و نظری در ژانر ويژهای از سینمای مستند و یافتن پاسخهایی برای آنها میپردازد. سوالاتی درباره اعمال و شرایط زندگی کاراکترهای داستان مستند و مسائل مهم و کلیدی زندگی آنها. به این صورت در واقع تکنیکهای ساخت مستند به کارگردان الهام شده و مستند هنری شکل میگیرد.

بخشهای مختلف این جشنواره از این قرار است:
- رقابت اینترنتی با نام "فلاهرتی آنلاین" که آثار ارسال شده از طریق شبکه وب در آن شرکت داده میشوند. این آثار نیز باید ویژگیهای زیباییشناسیِ سینماتوگرافی که توسط فلاهرتی، با اثر "نانوک شمالی"، به ژاندر مستندسازی وارد شده را شامل شوند.
- رقابت "فلاهرتیِ روسیه" که برنده آن توسط مخاطبین تعیین میشود.
- بحثهای نظری، سمینارها، جلسات بحث و گفتوگو درباره انواع فیلم مستند
- برنامههای ویژه که به سینماتوگرافی کشورهای مختلف، جشنوارههای فیلم، کارگردانان و مشکلات اجتماعی اختصاص داده شده است.

جایزه بزرگ جشنواره فلاهرتی، مبلغی معادل ۱۰ هزار دلار است که به بهترین فیلم جشنواره اهدا ميشود. دیگر جوایزی که در جشنواره بینالمللی فیلم مستند فلاهرتی اهدا میشوند نیز به ترتیب زیر است:
- جایزه بزرگ برای "بهترین مستند": نانوک طلایی بزرگ
- جایزه "بهترین فیلم مستند بلند": نانوک نقرهای
- جایزه "بهترین فیلم مستند کوتاه": نانوک نقرهای
- جایزه "فیپرسی": نانوک نقرهای
- جایزه فیلم منتخب مخاطبین با عنوان "فلاهرتیِ روسیه": نانوک نقرهای کوچک

منابع:
اخبار فراخوان و اخبار جشنوارهها فراخوان جشنواره فیلم مستند فلاهرتیا
http://cineportint.ir/index.php/fa/film-festival-news/call-international-film-festival/۳۵۴-documentary-film-festival-flahertiana.html
ایراس؛"جشنواره فیلم مستند فلاهرتی" در روسیه؛ شنبه ۶ آبان ۱۳۹۱
http://iras.ir/vdcippar.t۱aqw۲bcct.html
The XIII International Documentary Film Festival Flahertiana will take place in Perm, Russia, from ۰۶ to ۱۳ October, ۲۰۱۳.
http://www.flahertiana.ru/assets/files/Flahertiana%۲۰۲۰۱۳/Regulations%۲۰۲۰۱۳_Eng۱.pdf
The XII International Documentary Film Festival Flahertiana
http://flahertiana.ru/۲۰۱۲/rus/index.html
Flahertiana ADA Workshop
http://www.docuarts.eu/
About Flahertiana.tv
http://www.flahertiana.tv/eng 

نويسنده: مونا بقايي، عضو شوراي فرهنگي ايراس
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 28096