توصيه مطلب
۰
 
به مناسبت صدو چهارمين زادروز لئونید پاتلیف
عاقبت فرار از مدرسه!!
 

عاقبت فرار از مدرسه!!
 

ايراس: الکسی ایوانویچ یرمیف، روزنامهنگار، شاعر و نمایشنامهنویس معروف به "لئونید پانتلیف"، در ۲۲ آگوست سال ۱۹۰۸ در پيتربورگ به دنیا آمد. پدرش ایوان آندرویچ یرمیف به دلیل تلاشهای فراوانش در جنگ روسیه و ژاپن، موفق به گرفتن جایزه "اردن" سنت پترزبورگ شد و مادرش الکساندرا سرگیونا در یک خانواده تاجر بزرگ شده بود. متاسفانه زندگی الکساندرا و ایوان دوامی نداشت. ایوان پس از جنگ جهانی دوم به ولادیمیر رفت و ناپدید شد و الکساندرا را با سه فرزند تنها گذاشت. برای الکساندرا فرصتی شد که با تدریس موسیقی، زندگی خود و فرزندانش را بگذراند. در سال ۱۹۱۶ لئونید پانتلیف وارد مدرسه پتروگراد شد. پیدایش انقلاب بر روی زندگی این کودک تاثیر زیادی گذاشت.

وي در سال ۱۹۱۷ دچار بیماری سختی شد و در طول انقلاب اکتبر از تب دردناکی رنج میبرد. پس از انقلاب اکتبر در سال ۱۹۱۸ به دلیل کمبود غذا و آذوقه خانوادهي وي مجبور شدند به منطقه یاراسلاو، نزد خاله و خویشاوندان الکسی بروند. در آغاز سال ۱۹۱۹ الکساندرا به پتروگراد رفت و دیگر هیچ وقت بازنگشت. هنگامی که اکساندرا فرزندش را ترک کرد، خالههای او به دنبال پیدا کردن مدرسهی بچههای بیسرپرست برای الکسی بودند و دیری نپایید که او از مدرسه فرار کرد و تصمیم گرفت به دنبال مادرش به پتروگراد برود.

لئونید پانتلیف اولین کار خودش را در سن ۷-۸ سالگی ارائه داد و براي ادامه تحصيل وارد مدرسه هردر شد. مادرش الکساندرا مقداری از پساندازش را به عنوان کمک هزینه برای تحصیل به الکسی داد ولی او با تمام پولها کتاب خرید و مشغول خواندن آنها شد و پس از اتمام مدرسه در بازاری مشغول به کار شد. در سال ۱۹۲۵ به همراه دوستش به نام گرگوری به خارکف رفتند و در آنجا مشغول به کار شدند و در اواخر سال ۱۹۲۵ به لنینگراد برگشتند.

در سال ۱۹۲۷ مجلههای لئونید پانتلیف به نامهای "جمهوری شکید"، "نجوا"، "تغییر" و "یک هفته یک فیلم" به چاپ رسید. ماکسیم گورکی نویسنده معروف روسیه میگفت جمهوری شکید هم طنز است و هم وحشتآور و لئونید بابت این اثر موفق به دريافت جایزه شد. در سال ۱۹۳۳ لئونید پانتلیف رمانی درباره جنگهای داخلی به نام "بسته" نوشت و به رسمیت شناخته شد. پس از جنگ جهانی دوم با الیکا سمیونوا ازدواج کرد و حاصل زندگی آنها یک دختر بود.

این نویسنده خوششانس در سرکوب بلایا در سال ۱۹۴۴ جان سالم بدر برد ولی مجبور شد برای مدتی در منطقهای به نام هولو بماند و تا آستانه مرگ رفت، با این وجود ادبیات و نوشتن را ترک نکرد و به نوشتن رمانهایی به نامهای "راستی" ، "قایق" ، "مارینا" ، "گارد خصوصی" ، "سنجاب و تامارا" ، "نامه" ، "شما" ادامه داد و در کتاب آثار زندگانی، خاطرات نویسنده معروف گورکی را نوشت.

در سال ۱۹۶۶ کتاب "مریم ما" را نوشت که پس از چند سال بر اساس این کتاب فیلمی ساخته شد. الکسی ایوانویچ در ۹ جولای ۱۹۸۷ فوت کرد و سه سال بعد از مرگش، دخترش را در کنار قبرش به خاک سپردند. پس از مرگش نیز در سال ۱۹۹۱ اثر دیگری از او به نام "من اعتقاد دارم" چاپ شد که مشخص بود او تمام عمرش را روی آن کتاب کار کرده است. از دیگر آثار لئونید پانتلیف میتوان به: آنیا – سرباز گارد – مسابقات – در دریاچه پایک – پرواز شماره ۱۴ – گفتگو با خواننده - دو قورباغه – شانه – مگنولیا – پرتره – بازدیدکنندگان در شب – جدید – شاهکار – ژانویه ۱۹۴۴ – بزدل – دستمال و ..... اشاره کرد.

منابع:
بخشی از شرح زندگی لئونید پاتلیف - ۲۰۱۲
http://znayka.net/rasskazy-dlya-detej/leonid-panteleev/
بخشی از شرح زندگی لئونید پاتلیف – ۲۰۱۰
http://www.ruscenter.ru/۲۲۱.html
بخش مختصری از شرح زندگی لئونید پاتلیف – آگوست ۲۰۱۲
http://publ.lib.ru/ARCHIVES/P/PANTELEEV_Leonid/_Panteleev_L..html
آثار لئونید پاتلیف
http://www.e-reading.org.ua/bookbyauthor.php?author=۲۴۵۹ 

نويسنده: ليلي غمخوار، عضو شوراي فرهنگي ايراس

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 25558