توصيه مطلب
۲
 
دفتر کار آقای رئیس ‌جمهور
 

"دفتر كار آقاي رئيس جمهور" اشاره به موزه نخستين رئيس جمهور قزاقستان، نور سلطان نظربايف دارد كه در شهر آستانه با گنبدي فيروزه اي رنگ و معماري كاملا تركي نظرها را به خود جلب كرده است.
دفتر کار آقای رئیس ‌جمهور
 
ايراس؛ در ابتدای خیابان جمهوری در شهر آستانه قزاقستان ساختمانی سفید با گنبدی فیروزهای رنگ که بر فراز آن پرچم قزاقستان به اهتزاز درآمده است با معماری کاملاً ترکی، نگاهها را به خود جلب میکند، اين مكان موزه ملي قزاقستان مي باشد.

اینجا در گذشتهای نه چندان دور دفتر کار آقای رئیس جمهور بود که با فرمان ۲۸ آگوست ۲۰۰۴ به موزه "نخستین رئیسجمهور قزاقستان، نور سلطان نظربایف" تبدیل شد و مجموعهای فرهنگی شامل موزه، کتابخانه، سالن های کنسرت و نمایش است. آنچه که در این ساختمان سپید و کبود چهار طبقه ای به چشم می خورد، مجموعه ای از هدایا، سوغات، کتاب و تصاویر نفیسی است که در مناسبت های گوناگون از جانب مقامات و دیپلمات های کشورهای گوناگون به آقای رئیس جمهور تقدیم شده است.

همچنین در بخش دیگری از موزه، وسایل شخصی، دست نویس ها، کتاب و تصاویر خانوادگی نظربایف به نمایش در آمده است. در هر طبقه از این ساختمان سالن های بزرگی وجود دارد که با گچ بری طلایی رنگ و لوسترهای کریستال بزرگی که در میان سقف های بلند آویزان گشته، میراث تاریخ پس از استقلال این کشور را در میان قفسه های شیشه ای بزرگ حفظ کرده است. آثاری که در این موزه نگهداری می شود بالغ بر ۱۲۴ هزار نمونه است.

کتابخانه این مرکز نیز از سرمایه ای غنی برخوردار است، که بالغ بر ۷۰۰.۰۰۰ جلد کتاب می شود و بر روی صفحات آنها تاریخ قزاقستان از دوره چادرنشینی تا به امروز وجود دارد. این مرکز که در زمینی به مساحت بیش از ۱۲ هزار متر مربع واقع شده است با پیشگامی نور سلطان نظر بایف، رئیس جمهور قزاقستان، با هدف افزایش تصور فرهنگی و معنوی پایتخت جدید آستانه، برای آشنا ساختن عموم مردم با خصلت تاریخی ملت، دستاوردهای فرهنگ و هنر جهانی بنا شد.

با وجود تمام انتقاداتی که از سوی جوامع بینالملل نسبت به طولانی بودن مدت رئیس جمهوری نظربایف و نقض چرخش نخبگان و زیر سوال رفتن دموکراسی میشود، اما وی همچنان در میان قزاقها از محبوبیت بالایی برخوردار است. البته اخیراً موج جدیدی ایجاد شده و اعمال و سیاست های کنونی وی به دلیل کهولت سن و بیماری مورد انتقاد مردم قزاقستان واقع شده و بحران جانشینی وی در شرف وقوع است، اما باز هم میزان محبوبیت وی بالاست تا جایی که به وی لقب "پدر ملت" را دادهاند.

آقای رئیسجمهور که اکنون در آستانه ۷۴ سالگی است در شهر چمولگان در جمهوری شوروی سوسیالیستی قزاقستان به دنیا آمد. وی در سال ۱۹۶۷ مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی متالورژی اخذ کرد و حدود ۱۰ سال به عنوان کارگری ساده در همین رشته مشغول کار شد و سال ها به کار خود ادامه داد. او در سال ۱۹۶۹ رهبری بخش صنایع کمیته شهری حزب کمونیست اتحاد شوروی را در تیمیرتاو بر عهده گرفت.

وی در سال ۱۹۷۹ به کمیته مرکزی حزب کمونیست قزاقستان پیوست و در سال ۱۹۸۴ به عنوان رئیس شورای وزیران جمهوری شوروی سوسیالیستی قزاقستان انتخاب و در نهایت در سال ۱۹۸۹ به عنوان رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست قزاقستان برگزیده شد . در آوریل سال ۱۹۹۰ نظربایف در اجلاس شورای عالی جمهوری شوروی قزاقستان به عنوان رئیس جمهور قزاقستان انتخاب شد و اکنون پس از گذر ۲۴ سال وی همچنان در این سمت باقیمانده است.

اگرچه جامعه امروز قزاقستان همچون سایر کشورهای تازه استقلال یافته از مشکلات بسیاری نظیر فساد مالی، مشکلات امنیتی در مرزها، ناکارآمدی احزاب، مشکلات حوزه رسانه و مطبوعات و عدم وجود آزادی بیان، خودکامگی رژیم ها، بحث مدنیت و حقوق شهروندی رنج میبرد، اما بسیاری از مردم قزاقستان وی را به عنوان ناجی ملت معرفی میکنند و معتقدند با توجه به شرایط موجود، کشورشان در مقایسه با سایر کشورهای منطقه آسیای مرکزی از سطح زندگی مطلوب تری برخوردار است.

به عقیده آنها میتوان نظربایف را همسنگ پتر کبیر، یک رفرماتور بزرگ برای اقتصاد و وضعیت اجتماعی قزاقستان تصور کرد. برنامه اصلی وی رشد اقتصادی و بهبود شرایط زندگی مردم است که میتوان گفت طی این ۲۴ سال تا حد بسیاری این هدف محقق شده است. اکنون شاهد سرمایه گذاری کلان شرکت های خارجی از جمله ترکیه، ژاپن، چین، کشورهای اروپایی و حتی آمریکا و عربستان در این کشور هستیم و به مدد رشد اقتصادی، سطح زندگی نیز تا حدی بهبود یافته است. در سال ۲۰۱۲ قزاقستان در جایگاه نوزدهم جذب سرمایهگذار خارجی قرار داشت.

عضویت در سازمان های منطقهای گوناگون، برخورداری از منابع عظیم نفت و گاز، پهنه وسیع جغرافیایی و همسایگی با کشورهایی نظیر چین و روسیه زمینه را برای رشد اقتصادی کشور فراهم کرده و اکنون با طرح برنامه استراتژیک ۲۰۵۰ در صدد ارتقا تا سطح کشورهای پیشرفته جهان میباشد.

در این طرح رئیس جمهور، دو مرحله زمانی در نظر گرفته شده است که در مرحله اول، این کشور، تا سال ۲۰۳۰ روی برنامه هایی چون، رشد اقتصادی و بهتر شدن وضعیت زندگی مردم تمرکز می کند و در مرحله دوم، که تا سال ۲۰۵۰ است بیشتر بر تداوم روند قبلی و نیز روابط خارجی به ویژه تجارت جهانی تاکید شده است. همچنین برگزاری نمایشگاه بین المللی EXPO-۲۰۱۷ برای این کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نظربایف این امر را موفقیتی بزرگ در مسیر پیشرفت کشورش به شمار میآورد.

تمرکز بر بحث آموزش و تاسیس دانشگاه های جدید با همکاری کشورهای دیگر، ایجاد بورس های تحصیلی و اعزام دانشجویان به کشورهای غربی به منظور ارتقای بنیه و توان علمی کشور سیاست دیگر آقای رئیسجمهور است که زمینه را برای رشد علمی و در پی آن رشد اقتصادی و ارتقا تا سطح زندگی مطلوب در کشور فراهم میکند.

اگرچه اقتصاد بیمار، کشاورزی ناکارآمد، جمعیت فقیر، سیستم سیاسی ضعیف و سطح بالای تنشهای قومی و ...میراث اتحاد شوروی برای قزاقستان بود، اما به لطف برنامه های اشاره شده و طرح ها و برنامه های دیگری که در حال جریان است اکنون قزاقستان به کشوری قدرتمند در منطقه آسیای مرکزی تبدیل شده و از بیشتر مشکلاتی که سایر کشورهای این منطقه مواجه هستند، به دور است. با وجود آنکه مسیر برای تحقق اهداف بسیار طولانی است اما در سایه تلاش و کوشش شهروندان این کشور، بیشک این مهم دست یافتنی خواهد بود.

با وجود تمام انتقاداتی که به آقای رئیس جمهور وجود دارد، نمی توان منکر این موضوع شد که وی همچنان فرد محبوب در جامعه است و در گفتگو با اقشار مختلف اجتماع این مهم حاصل می گردد که مردم قزاقستان آینده کشور خویش را وامدار نظربایف هستند و به همین دلیل آقای رئیس جمهور از چنان احترامی در میان مردم بهرهمند است.

شاید به این دلیل باشد که هنگام قدم زدن در فضای دفتر کار سابق آقای رئیس جمهور ، اشتیاق و عشق به او را در چهره شهروندان قزاق میتوان مشاهده کرد. آنها خاطرات آقای رئیس جمهور را در این ساختمان ۴ طبقه ای درمیان تالارهای گنبدي، طلایی، تالار کلکسیون اسلحه و تالار نقرهای حفظ کردهاند و هر روز به صورت رایگان پذیرای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی هستند تا میراث معاصر کشورشان را با شعار ما میتوانیم عرضه کنند.

نویسنده: نسرین عبدالحمدی، عضو شورای نویسندگان و دبیر بخش نشریات ایراس؛


انتهاي متن/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36402