توصيه مطلب
۰
 
روحانی در آنکارا، اردوغان در تهران
 

برنامه های مقامات عالی رتبه ایران و ترکیه برای سفر به پایتخت های دو کشور، نشان از تصمیم تهران و آنکارا برای گسترش روابط دارد.
روحانی در آنکارا، اردوغان در تهران
 

ايراس؛ ترکیه و ایران در سال های گذشته و به ویژه بعد از آغاز بحران در سوریه به نوعی از یکدیگر دور شده و تنش هایی میان آنها بروز کرد اما بعد از روی کار آمدن دولت جدید در تهران و تصمیم آن برای به حداقل رساندن اختلافات با همسایگان، این دو کشور در مسیر جدیدی قرار گرفته اند. 

قرار است "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران، در ماه فوریه سال جاری به ترکیه سفر کند و متعاقب آن "رجب طیب اردوغان" در ماه جاري به تهران سفر می کند. جروزالیم پست با اشاره به این برنامه می نویسد: "ترکیه و ایران به نظر می رسد که با توجه به برنامه رهبرانانشان برای سفر به آنکارا و تهران، در حال توسعه روابط خود هستند."
 
ایران و ترکیه از مهمترین کشورهای تاثیرگذار در مناسبات منطقه هستند که نزدیک شدن آنها به یکدیگر موجب برقرای ثبات بیشتر نه تنها در خاورمیانه بلکه در آسیا می شود.
با توجه به وجود تنش میان آذربایجان و ارمنستان از یک سو و پروژه هایی که برای احداث خطوط لوله انتقال انرژی در این منطقه وجود دارد از سوی دیگر، روابط مناسب ایران و ترکیه تاثیر زیادی در توسعه طرح های در دست اجرا در منطقه خواهد شد. 

علاوه بر این موضوع، نزدیکی ایران و ترکیه می تواند عاملی باشد برای حل تنش دیرینه میان آذربایجان و ارمنستان و همچنین این نزدیکی می تواند کمکی شایان به حل بحران سوریه کند. 


انتهاي متن/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 33019