توصيه مطلب
۰
 
افسانه‌های محلی آسیای مرکزی(قسمت اول)
 

افسانه‌های محلی آسیای مرکزی(قسمت اول)
 

ايراس؛ بين تمامي آثار هنري خلق شده در تاريخ شايد هيچ يک به اندازهي افسانهها ستايش بر انگيز نباشند. قصه و داستان و افسانه همیشه در میان آدمیان وجود داشته و شاید در روزگاران کهن تنها وسیله سرگرمی بوده است.

در این جستار به برخی افسانههای محلی در کشورهای آسیای مرکزی پرداخته میشود.
 
مجسمه عشق در باتومی گرجستان

Love Sculpture in Batumi نام اصلی این تندیس "زن و مرد" است اما بیشتر به نام مجسمه عشق باتومی شناخته میشود و در کنار اسکله باتومی واقع گردیده است. این تندیس ۷ متری فلزی، مرد و زنی را نشان میدهد که دور از یکدیگر هستند بین ۸ تا ۱۰ دقیقه به هم نزدیک شده و یکی میشوند. سازنده آن تامارا کِوِه سیتادزه Kvesitadze Tamara، معمار، نقاش و مجسمه ساز گرجی است. 

در اصل منبع الهام ساخت این مجسمه داستان زندگی علی و نینو میباشد. علی پسری مسلمان از کشور آذربایجان بوده که عاشق دختری مسیحی به نام نینو می شود این عاشق و معشوق بخاطر دینهای متفاوت از طرف خانوادههای خود مورد مواخذه قرار گرفته و بالاجبار از یکدیگر جدا میشوند و پس از مدتي كوتاه ميميرند تا در دنیای دیگر به یکدیگر بپیوندند. این مجسمهها در واقع بیانگر روح علی و نینو است که در بهشت کنار ساحل زیبای باتومی به وصال کامل میرسند. جالب اینجاست که وقتی این دو مجسمه به یکدیگر میرسند مردم تماشاچی شروع به زدن سوت و دست به نشان شادی وصال میکنند. این مجسمهها از ساعت ۹ تا ۱۲ شب روشن بوده و در نور پردازی زیبای شبهای افسونگر باتومی به نمایش گذاشته می شوند. 


تندیس مده آ در باتومی گرجستان 

در یکی از افسانههای یونان باستان پهلوانی بنام جیسون به دستور پادشاه به سفري به ظاهر غیر ممکن فرستاده میشود تا "پشم زرین" را از "کولخیس" (گرجستان کنونی) به یونان ببرد. جیسون با بزرگترین کشتی آن زمان، آرگو، به سرزمین کولخیس سفر میکند. پادشاه کولخیس، آیتس، که پشم زرین را پنهان کرده بود، دستیابی به آن را مشروط به انجام وظایفی میدانست. جیسون باید گاوي وحشی را که دارای نفسي آتشین بود، رام کرده و با آن زمین را شخم میزد؛ سپس باید دندانهای اژدها را در این زمین کاشته و با مردان جنگجوی زره پوشی که حاصل جوانه این دانهها بودند نبرد میکرد و در آخر باید با اژدهای هوشیاری که از پشم زرین مراقبت میکرد روبرو میشد. مده آ در افسانههای یونانی از اهالی کولخیس در گرجستان بود و هنگامی که جیسون برای پیدا کردن پشم زرین به کولخیس آمد عاشق او شده و کمک کرد تا جیسون پشم زرین را برباید. جیسون تمام وظایف را با کمک مده آ، دختره آیتس که عاشق او شده بود به اتمام رسانید. بعد از بدست آوردن پشم زرین، جیسون و مدیا از کولخیس با هم فرار میکنند. بعد جیسون مده آ را رها کرد و با "گلاوکه" ازدواج کرد. مده آ از شدت خشمش، گلاوکه، کریون پدر گلاوکه و فرزندان خود را کشت. 

این مجسمه زیبا در مرکز یکی از مهمترین میدانهای شهر باتومی نصب شده و با نورپردازی جلوه خاصی به شهر بخشیده است. این بنا برای زنده نگه داشتن این افسانه در شهر باتومی بر کرانه دریای سیاه، در کشور گرجستان ساخته شده است. شايان ذكر است نمايشنامه مده آ (كه فيلمي نيز بر اساس آن ساخته شده است) از نخستين نمايشنامه هاي به جا مانده محسوب مي شود. 


ادامه دارد...


انتهاي پيام/

Share/Save/Bookmark
کد خبر: 32119