توصيه مطلب
۰
 
تهدید فزاینده آسیای میانه
 

بیش از 15 سال است که آسیای میانه به ویژه کشورهای ازبکستان و قرقیزستان با تهدیدی رو به رشد مواجه هستند و این تهدید چیزی نیست به جزگروهی موسوم به "جنبش اسلامی ازبکستان".
تهدید فزاینده آسیای میانه
 
ایراس؛ اتفاقات زیادی از تابستان ۱۹۹۹ میلادی تا کنون یعنی زمانی که جنبش اسلامی ازبکستان برای اولین بار موجودیت خود را اعلام کرد و با ارتش قرقیزستان وارد جنگ شد افتاده است. برای مثال این گروه افراطی بعد از آن در سال ۲۰۰۰ میلادی به طور مشترک با ازبکستان و قرقیزستان وارد جنگ شد و نیروهای خود را به افغانستان و پاکستان کوچ داد و اکنون این نیروها در مرزهای افغانستان با کشورهای آسیای میانه مستقر هستند و با توجه به شرایط موجود در منطقه می توانند به عنوان یک تهدید بالقوه برای این کشورها مطرح باشند.

برای مثال در تاریخ ۲۴ می سال جاری میلادی هیچ کس نفهمید که چه فرد یا افرادی سه سرباز ترکمن را در مرز با افغانستان کشته و سلاح های آن ها را به سرقت بردند اما بعد از چند روز نگاه ها متوجه جنبش اسلامی ازبکستان گردید.

هر چند این گروه در ابتدای پیدایش خود تمامی نیروهایش را از شهروندان ازبک تامین می کرد اما هم اکنون علاوه بر افراطیونی از ازبکستان، افرادی از کشورهای ترکمنستان، قرقیزستان و حتی قزاقستان در میان آنها دیده می شوند. این افراد در صورت منتقل شدن به زادگاه های خود می توانند مشکلات زیادی را برای دولت ها و حکومت های حاضر در منطقه آسیای میانه بوجود بیاورند.

این گروه با طالبان افغانستان و پاکستان دارای ارتباطات گسترده ای است و با توجه به آن که افغانستان در آستانه خروج نظامیان آمریکایی قرار دارد، جنبش اسلامی ازبکستان می تواند جولانگاه خود را گسترش داده و به نوعی مرزهای افغانستان با کشورهای آسیای میانه را دچار مشکل کند.


تحریریه ایراس/
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 36188