۳
توصيه مطلب
۰
 
از خواستگاري تا عروسي در ازبكستان/ عكس
 

از خواستگاري تا عروسي در ازبكستان/ عكس
 

ايراس: کشور ازبکستان در خود ملیت‌های زیادی را جمع کرده است. قبل از اینکه این کشور به اتحاد جماهیر شوروی بپیوندد دارای سه دولت مجزا بود. به همین دلیل از آن زمان تا کنون آداب و رسوم مختلفی در دوازده استان این کشور دیده می‌شود. این اختلاف در مراسم‌هاي ازدواج نیز وجود دارد. ولی با وجود تفاوت در جزئیات می‌توان گفت که ازبک‌ها از یک مراسم ازدواج کلی تبعیت می‌کنند.
ازدواج در ازبکستان یک اقدام بسیار مهمی است که با دقت و حساسیت برای آن آماده می‌شوند. مادر دختر جوان، از کودکی او شروع به جمع آوری وسایلی می‌کند که برای مراسم عروسی لازم است و آنها را در صندوق مخصوص نگهداری می‌کند تا زمان عروسی فرا رسد. این وسایل شامل جهیزیه و هدایایی است که باید از طرف خانواده عروس به فامیل شوهر تقدیم شود.

مراسم خواستگاری
خانواده داماد در مورد عروس و خانواده او اطلاعات جمع می‌کنند. آنها باید مطمئن شوند که عروس خانم آشپز قابلي است، سرکش يا نافرمان نيست، نجیب و زیبا است. پس از تکمیل تحقیقات، آنها خواستگاران را به خانه دختر می‌فرستند. در دوره ما خواستگاران می‌توانند مادر داماد و یکی از فامیل‌های نزدیک باشند.خواستگاران برای اجرای مراسم خواستگاری باید شیرینی، نان کلوچه و پارچه به خانه دختر ببرند.حتی اگر خانواده دختر از قبل بدانند که خواستگار به منزل آنها می‌آید نباید برای این مراسم زیاد تدارک ببینند و غذا تهیه کنند. از خواستگارها فقط با چای و شیرینی پذیرایی می‌شود.
خانواده دختر با اولین خواستگاری جواب مثبت نمی‌دهند. ولی اگر خواستگار را نپسندیدند همه هدایا را پس می‌فرستند. ولی اگر خواستگار مورد پسند واقع شد ابتدا اعلام می‌کنند که باید کمی فکر کنند و یکی از هدایا را نگه می‌دارند و فقط بعد از سومین خواستگاری رضایت خود را اعلام می‌کنند و تاریخ تقریبی عروسی را انتخاب می‌کنند.

مراسم‌هاي قبل از عروسي

1.شیرینی خوری( جواب مثبت )
قدم بعدی این است که چند مرد از فامیل داماد به منزل عروس می‌روند تا دقیقا در مورد مراسم و تاریخ عروسی صحبت کنند. در این مراسم خانواده عروس یک لیست از هدایایی که باید تقدیم عروس خانم شود را تهیه می‌کنند و به خانواده داماد می‌دهند. این هدایا شامل: پارچه برای لباس عروسی، لباس رسمی، پالتو، کفش زمستانی و تابستانی، طلا و جواهرات و لباس محلی است. در این مراسم همچنین در مورد تعداد مهمانان طرفین و مخارج آن صحبت می‌شود. پس از به توافق رسیدن در همه موارد خانواده داماد متقبل می‌شود که تا مراسم عروسی همه مواد غذایی لازم ازقبیل: گوشت دام زنده، برنج، روغن، سبزیجات، نوشیدنی‌، آرد، میوه و شیرینی را به منزل عروس ببرد.
2. مراسم نامزدي
در مورد مراسم نامزدی از قبل بین طرفین توافق شده و یک روز قبل از مراسم خانواده داماد مواد خوراکی برای پذیرایی از مهمانان را به منزل عروس می‌برند. صبح روز نامزدی زنان فامیل در منزل داماد جمع می‌شوند و سینی‌هایی که در آنها هدایایی برای عروس تهیه شده است را آماده می‌کنند تا در مراسم به نمایش بگذارند. تعداد این سینی‌ها باید زوج باشد.نامزدی را می‌توان خواستگاری رسمی یا جشن گفتگو نیز نامگذاری کرد. این مراسم حتما باید روز انجام شود. زن‌ها و مردها با لباس جشن در حالیکه روی سرشان سینی‌های هدایا را گذاشته اند پیاده از خیابان عبور کرده و به خانه عروس می‌روند.
این راهپیمایی را موزیسین‌ها رهبری می‌کنند. صدای کارنایا و سورنایا( آلات موسیقی محلی ازبک ها) و تبل همه اطراف را پر می‌کند و به این طریق به همه اعلام می‌کنند که از دختری از این خانه خواستگاری شده و بزودی در این محل مراسم عروسی برپا می‌شود.3.مراسم حنابندان
پس از مراسم نامزدی در منزل عروس شبی را به عنوان حنابندون جشن می‌گیرند و عروس خانم همه دوستانش را در این جشن دعوت می‌کند. در این شب دخترها آواز می‌خوانند و شادی می‌کنند. در این شب دخترها به دست‌ها و پاهایشان حنا می‌گذارند به همین خاطر این جشن را حنابندان می‌نامند. طی این شب عروس باید یکی یکی لباس‌های جدیدش را بپوشد و آن‌ها را به دوستانش نشان دهد.
4.پلوی پدر
شب قبل از عروسی در منزل پدر عروس مراسم پخت و پز پلوی عروسی برگزار می‌شود. آشپزهای مرد با دستیارهایشان پیاز و هویج را پوست کنده، خرد می‌کنند و برنج را پاک می‌کنند. پلوی معروف بخارا ( اوش-سوفی) در 4 کازان( دیگ) پخته می‌شود. در زمان‌های قدیم دستور پخت این پلو را به صورت راز نگه می‌داشتند و هر آشپزی نمی‌توانست آن را درست کند. با برگزاری مراسم پلوی پدر، پدر عروس دین پدری خود را برای بدرقه دخترش به خانه دیگر ادا می‌کند. به همین دلیل در این مراسم برای پدر عروس نوشیدنی الکلی نمی‌گذارند زیرا پدر عروس از اینکه از دخترش جدا می‌شود غمگین است. در این روز آهنگ‌های غمگین قدیمی از خانه عروس به گوش می‌رسد.5. جامه پوشان
در این روز در منزل داماد برای شام پلو مپزند. این پلو برای مراسم جامه پوشان پخته می‌شود. از طرف عروس به داماد لباس محلی زر دوزی شده همراه با کلاه و شال کمری آن هدیه می‌شود.
همه این لباس‌ها را بزرگ خاندان داماد با مراسم خاص همراه با خواندن دعا به تن داماد می‌کند. پس از پوشیدن لباس بر سر داماد پول و آبنبات می‌ریزند. داماد را با این لباس همراه با دوستان نزدیکش با مشایعت پر سر و صدا و مشعل‌های فروزان راهی منزل عروس می‌کنند. عروس‌های امروزی برای مراسم رسمی نکاح که در دفتر خانه انجام می‌شود لباس سفید می‌پوشند. از زمان اتحاد جماهیر شوروی در همه کشورهای وابسته به آن مراسم عقد در دفترخانه انجام می‌شود. امام خطبه عقد را می‌خواند و در پی آن عروس و داماد قول می‌دهند که در طول زندگی زناشوئیشان به یکدیگر احترام بگذارند.


6. مهمانی شب
در گذشته مراسم عروسی در منزل عروس برگزار می‌شد. ولی در زمان ما این مراسم را در مجالس و سالن‌های مخصوص می‌گیرند که بتوانند مهمانان بیشتری دعوت کنند.تعداد مهمانان عروسی از 150 تا 1000 نفر می‌باشد و سعی می‌شود عروسی در روزهای پنجشنبه یا شنبه برگزار شود. به دلیل گذر زمان و به تاریخ پیوستن سنت‌ها مراسم عروسی کنونی شباهت زیادی به مراسم عروسی در غرب دارد و تنها تفاوت آنها در تعداد مدعوین و نواختن موسیقی سنتی و حضور گروه تخصصی رقصندگان است.
پس از اتمام مراسم عروسی در تالار عروس و داماد به منزل پدر عروس می‌روند و در آنجا مراسم دیگری در انتظار آنها است. بر تن تازه عروس لباس سنتی می‌پوشانند و به پایش ایچیگی ( چکمه ای از پوست سبک) می‌کنند و صورت او را با روبنده می‌پوشانند.در گوشه اتاق بزرگ یک دکوری مانند پرده( حجله) آویزان می‌کنند و عروس را با آواز زنان میانسال زیر آن می‌برند و به همین ترتیب داماد را به آنجا می‌برند.
پس از برگزاری این مراسم مهمانان داماد همراه او از خانه عروس می‌روند و عروس خانم با لباس سنتی برای آخرین بار در منزل پدری شب را می‌گذراند. صبح هنگام طلوع آفتاب فردی از طرف داماد به دنبال عروس می‌رود و او را به منزل داماد می‌برد. در بعضی از استان‌ها عروس پس از اتمام جشن همراه داماد به منزل او می‌رود. عروس و داماد قبل از وارد شدن به منزل باید سه بار دور آتش بگردند تا پاک شوند و برای زندگی زناشویی آماده شوند.


7. داماد سلام
چند روز پس از عروسی تازه داماد و عروس برای اولین بار از طرف خانواده عروس به منزل پدری عروس دعوت می‌شوند. مادر عروس برای هر کدام از آنها غذا درست می‌کند و به دامادش هدیه می‌دهد.

8. تالبون( پاگشا)
در اولین ماه ازدواج تازه عروس و داماد از طرف هر دو خانواده به مهمانی دعوت می‌شوند. این مهمانی ها اولین مهمانی عروس و داماد به عنوان یک زوج است. در این مهمانی ها سفره های رنگین چیده می‌شود و هدایایی به مهمانان اهدا می‌شود.

نويسنده: مريم بستان‌بان
Share/Save/Bookmark
کد خبر: 20914
۱۳۹۰-۰۹-۲۲ ۲۳:۴۵:۱۸
با سلام وتشکر از زحمات
بسیار جالب و خواندنی است و چقدر این مراسم شبیه به مراسم ما ایرانیان می باشد. (743)
 
۱۳۹۰-۰۹-۲۲ ۲۳:۵۰:۲۷
با تشکر از دست اندرکاران این مقاله خیلی جذاب و مراسم گفته شده بسیار جالب می باشد.خصوصا بعضی قسمتها که شبیه مراسم ایرانیان می باشد.شاد باشید (744)
 
sogand
۱۳۹۲-۰۵-۲۶ ۱۶:۴۵:۴۴
jaleb bod kheyli.tashakkor (1788)